Na chřipku zemřelo už 8 lidí, ministerstvo zavedlo linku pro lékaře

Praha - Na komplikace chřipky zemřelo v Česku od začátku zimy už osm lidí, k úternímu odpoledni bylo v nemocnicích se závažným průběhem nemoci 55 pacientů. Ministerstvo dnes proto nabídlo ošetřujícím lékařům konzultační telefonní linku. Obzvlášť závažné případy mohou probrat s lékaři specializovaného pracoviště Všeobecné fakultní nemocnice.

„Pacientů, kteří jsou hospitalizováni kvůli komplikacím spojeným s průběhem nemoci, přibývá. Musíme být připraveni i na velmi závažný vývoj akutních virových onemocnění, mezi něž může patřit i plicní selhání a s ním související potřeba vysoce specializované léčby,“ uvedl náměstek ministra zdravotnictví Ferdinand Polák.

Speciální telefonická linka je dostupná lékařům z celé ČR sedm dní v týdnu 24 hodin denně pro případ, že by se u jejich pacientů objevily život ohrožující komplikace. Těžký průběh plicní infekce zaznamenali lékaři i u lidí mladšího a středního věku. Pacienti, u kterých se projevil, byli vesměs oslabeni chronickou nemocí jako cukrovka nebo rakovina. Komplikace může způsobovat i nadměrná obezita. Na pozoru by se ale měli mít i například těhotné ženy, astmatici a diabetici.

Hlavní hygienik ČR Vladimír Valenta proto radí očkování zejména lidem oslabeným chronickou nemocí. „Proočkovanost české populace je velmi nízká, pohybuje se kolem pěti procent,“ řekla ČT mluvčí ministerstva zdravotnictví Viktorie Plívová. Podle předsedy České vakcinologické společnosti profesora Romana Prymuly přitom očkování ochrání až 90 procent zdravých dospělých a u seniorů sníží až o 70 procent počty hospitalizací pro zápal plic a až o 80 procent riziko úmrtí. Očkovat by se měli dát hlavně lidé z rizikových skupin, tedy starší 65 let, chronicky nemocní a zdravotníci, kteří jsou v kontaktu s infekcí.

Jde skutečně o prasečí chřipku?

Ministerstvo zdravotnictví opakovaně zdůrazňuje, že subtyp viru chřipky A/H1N1 je od pandemie chřipky, která byla v roce 2009 vyhlášena Světovou zdravotnickou organizací, původcem sezónní chřipky. Z odborného hlediska je tedy zcela nevhodné označovat ho jako původce prasečí chřipky. Ačkoliv původně byl tento virus prasečího původu, chřipka způsobená virem A/H1N1 se vyskytuje u člověka po více než 3 roky a uvedený virus je nyní považován za virus způsobující lidskou sezónní chřipku.


Plošnou epidemii už hlásí v Evropě pět států

Letošní chřipkové sezoně dominuje podle odborníků virus pandemické chřipky. Nový virus, který v roce 2010 pod názvem prasečí způsobil paniku po celém světě, nyní patří mezi běžné sezonní typy chřipky. „Vyskytují se i některé další typy jako H3N2 nebo B typ,“ podotkl Valenta. Současný nástup chřipkových onemocnění se podle Prymuly ničím nevymyká jiným letům. „Myslím, že je to poměrně typická záležitost z hlediska období i průběhu, takže panika, že je tu prasečí chřipka, není na místě,“ zdůraznil.

Komplikované průběhy chřipky hlásí Praha a kraje Středočeský, Plzeňský, Jihočeský, Královéhradecký, Liberecký a Zlínský. Epidemie nastává, pokud je nemocných více než 1 800 na 100 000 obyvatel. Plošnou epidemii už hlásí v Evropě pět států - Francie, Dánsko, Británie, Norsko a Belgie. Na komplikace spojené s chřipkovým onemocněním zemře každý rok v České republice až 2 000 lidí, v epidemii jich onemocní zhruba jeden milion.

Video Nástup chřipky tématem Událostí
video

Nástup chřipky tématem Událostí

Nástup chřipky tématem Událostí

u 09.01.2012

Rozhovor s Romanem Prymulou