Prezidentská kampaň vrcholí, dnes hlavně kulturně

Praha - Kampaň před volbou prezidenta finišuje, pro některé z kandidátů dnes vrcholí při koncertech či happeningu v Praze, jiní se omezili jen na setkání se svými přívrženci. Volba budoucí hlavy státu začne za dva dny, pro Čechy na americkém kontinentu kvůli časovému posunu už o den dříve. A zatímco kontaktní předvolební kampaně dneškem definitivně vyvrcholily, zítra čeká devítku kandidátů vrcholné vystoupení před kamerami. Začne ve dvacet hodin v Kongresovém centru za přítomnosti diváků a živě ho můžete sledovat i na ČT1 a ČT24.

Koncerty na podporu politiků nejsou v Česku žádnou výjimkou, a tak nechybí ani při první přímé volbě prezidenta. Rušno v průběhu odpoledne bylo zejména na Staroměstském náměstí, kde se po 16. hodině sešli příznivci někdejšího premiéra Miloše Zemana (SPOZ). Přímo z pódia během koncertu moderovaného Markem Vašutem Zemana podpořili Daniel Hůlka, František Ringo Čech, Bohouš Josef, Ladislav Kerndl či režisér Filip Renč, který natočil Zemanův volební spot. Akce se zúčastnili i další podporovatelé Zemanovy kandidatury, například první československý kosmonaut Vladimír Remek nebo saxofonista Felix Slováček. Na náměstí se sešlo přibližně 400 lidí převážně středního a staršího věku. Mnozí z nich stáli dlouhé fronty u stánků se zdarma rozdávanými koláči a čajem.     

  • Tap Tap orchestra na koncertě na podporu Karla Schwarzenberga
    Tap Tap orchestra na koncertě na podporu Karla Schwarzenberga autor: Šimánek Vít, zdroj: ČTK
  • Opera Vladimíra Franze Válka s mloky
    Opera Vladimíra Franze Válka s mloky zdroj: Národní divadlo

Na šestou hodinu si pak na stejné místo své příznivce pozvala herečka a předsedkyně Klíčového hnutí Táňa Fischerová, čekal je tu happening Přání pro rok 2013 s hudbou a ohněm.

Asi nejvíce účinkujících se sešlo na koncertě s názvem Karel na Hrad - Koncert za slušného prezidenta, který začal v 17 hodin na náměstí Jiřího z Poděbrad. Pro vicepremiéra a předsedu TOP 09 Karla Schwarzenberga se rozhodly zahrát skupiny Olympic, Tata Bojs, Garage nebo The Tap Tap. Vystoupili také zpěváci Dan Bárta, David Koller, Michael Kocáb, Michal Pavlíček, Xindl X, Marie Rottrová nebo Ivan Mládek s Banjo Bandem. Podle pořadatelů se akce zúčastnilo asi 10 000 lidí všech věkových kategorií od dětí po seniory, kteří měli na klopách placky s heslem „Karel for President“.

Setkání příznivců Jiřího Dienstbiera
Setkání příznivců Jiřího Dienstbiera
Více fotek
  • Setkání příznivců Jiřího Dienstbiera zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/43/4279/427830.jpg
  • Jana Bobošíková u památníku obětí nacismu zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/43/4279/427827.jpg
  • Přemysl Sobotka při kampani zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/43/4279/427826.jpg
  • Válka s mloky Vladimíra Franze zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/43/4279/427824.jpg

Místopředseda a senátor ČSSD Jiří Dienstbier si sezval své podporovatele už na druhou hodinu odpolední do Kaiserštejnského paláce, přišli zejména představitelé sociální demokracie. Jana Bobošíková zase vyrazila do Pardubic, kde položila věnec k památníku obětí nacismu a pak se vydala za svými příznivci do nedalekého hotelu.

Pro Vladimíra Franze pak velkým dnem bude čtvrtek, kdy Státní opera uvede premiéru jeho opery Válka s mloky. A finišovat bude ve čtvrtek i kampaň dalších kandidátů, třeba Přemysl Sobotka láká na svou sbírku jídelníčků a kromě toho ještě promluví k budoucím učitelům. Už minulý týden s kampaní skončili dva kandidáti, Jan Fischer a Zuzana Roithová, která se rozhodla ukončit kampaň i kvůli nemoci.

Video Volební kampaň vrcholí
video

Volební kampaň vrcholí