Exministr Šmerda opět mění kabát, z vnitra míří do vedení pošty

Praha - Exministr Radek Šmerda rezignoval na post náměstka ministra vnitra pro informační technologie. Jeho hlavním cílem podle něj bylo spustit základní registry - ty jsou v provozu od července loňského roku. Podle serveru Týden.cz míří do vedení České pošty, kde bude mít na starosti například projekty veřejné správy jako CzechPoint. Na ministerstvu ho nahradí dosavadní ředitel jeho kanceláře Petr Solský.

„Již při svém nástupu jsem avizoval, že své působení považuji za časově omezené, spojené hlavně se spuštěním základních registrů,“ vzkázal bývalý ministr dopravy Šmerda skrze mluvčího. Šmerdovi se přitom podařilo elektronickou databázi údajů o obyvatelích, kterou sdílejí úřady po celé ČR, spustit bez problémů 1. července i přes kritiku mnohých odborníků o její nepřipravenosti.

Pětatřicetiletý exministr nastoupil na vnitro v půlce listopadu předloňského roku, předtím byl necelé tři měsíce ve funkci ministra dopravy po rezignaci Víta Bárty (VV). Od července 2010 byl Bártovým náměstkem, za ministerstvo dopravy mimo jiné zasedal v dozorčích radách ČSA a Českých drah, byl také předsedou řídícího výboru drah. Na funkci ministra dopravy rezignoval na žádost Věcí veřejných, které ho do vlády nominovaly.

Šmerda byl také výrazným kritikem nefunkčního registru vozidel, nedávno se ucházel o místo šéfa pražského dopravního podniku, kterým se však nakonec stal bývalý manažer společnosti T-Mobile Milan Křístek.

Šmerda od konce 90. let spolupracoval jako poradce s poslancem Pavlem Severou (KDU-ČSL). Od ledna 2007 do dubna 2008 byl ředitelem kabinetu ministryně obrany Vlasty Parkanové (KDU-ČSL), v dubnu 2007 se stal jejím náměstkem a ve funkci vydržel do nástupu vlády Jana Fischera. Poté působil jako asistent místopředsedy Vrchního soudu v Praze, od října 2009 do loňského března byl náměstkem generálního ředitele Vězeňské služby pro právo a správní činnost.