Češi si poprvé volí hlavu státu, svého nástupce vybere i Klaus

Praha - Už jen hodiny dělí Česko od historicky první přímé volby prezidenta. Přesně ve 14:00 se otevřou dveře volebních místností po celé republice a Češi tak budou moci poprvé v historii dát hlas kandidátovi, kterého by v příštích pěti letech nejraději viděli na Pražském hradě. Svého nástupce půjde odpoledne volit i prezident Václav Klaus. Volit půjde dnes v 15:00 v pražských Kobylisích, oznámila prezidentská kancelář. Původně přitom naznačoval, že k volbám vůbec nedorazí a přímou volbu kritizoval. Podrobně se bude výsledkům věnovat speciální volební studio ČT24 - v sobotu od 13:30.

Klaus označil přímou volbu mimo jiné za „tragickou chybu“ a populistický krok. Je zastáncem toho, aby se český prezident vybíral v parlamentu. Několikrát opakoval svůj názor, že novou hlavu státu nevyberou voliči, ale média. V rozhovoru pro Magazín Práva minulý týden naznačil, že by nemusel jít volit v prvním kole volby. „Kdyby se ho účastnil Ladislav Jakl, šel bych mu hodit hlas - i s vědomím, že nevyhraje a že kdo z koho, se bude rozhodovat ve druhém kole,“ řekl.

Očekává se vysoká volební účast

Lidé mohou odevzdat svůj hlas do dnešních 22:00. V sobotu pak od 8:00 do 14:00. Očekává se vysoká volební účast. Hlavní výsledky by měly být známy do sobotního podvečera. V případě, že žádný z devíti kandidátů nezíská v prvním kole více než 50 procent hlasů, bude se za dva týdny konat kolo druhé, do něhož postoupí dva kandidáti s největším počtem hlasů z kola prvního.

V několika posledních týdnech jako by dlouho očekávaná první přímá volba prezidenta ustoupila do stínu mnoha jiných událostí na půdě tuzemské politiky. V prosinci dominovaly české politické scéně personální reorganizace ministerstva obrany a ihned vzápětí nejasné postoje Karolíny Peake. Poté sice nastal poklidný čas Vánoc, ovšem ihned 1. ledna vzala za své prezidentova novoroční amnestie, která následně vyvolala bouřlivou diskuzi.

Dnes, 11. ledna 2013 ovšem nastal dlouho očekávaný den. Den, kdy si poprvé v historii budou namísto poslanců a senátorů vybírat budoucí hlavu státu sami občané. Zítra se volební místnosti znovu otevřou ráno v 8:00. Vhodit hlas do urny by měli stihnout i ti, kdo se do volebních místností vydají až po sobotním obědě. Zítra se totiž všech bezmála 14 800 volebních místností definitivně uzamkne přesně dvě hodiny po poledni.

7 rad k první přímé volbě prezidenta:

  1. Volební komisi je nutné se před hlasováním prokázat dokladem totožnosti - občanským průkazem nebo cestovním pasem.
  2. V případě hlasování mimo trvalé bydliště nesmí chybět ještě voličský průkaz.
  3. V případě, že voliči nedorazila poštou sada volebních lístků, může o ni požádat přímo volební komisi.
  4. V prezidentské volbě se nekroužkuje ani nezaškrtává - každý kandidát má svůj vlastní lístek.
  5. Volební lístek vybraného kandidáta se vkládá do obálky s úředním razítkem, kterou volič obdrží při registraci od volebního zapisovatele.
  6. Aby hlas platil, musí být lístek vhozen v obálce, nesmí být přetržený a obálka jich nesmí obsahovat více.
  7. Případné přeložení nebo jen natržení lístku platnost hlasu neovlivní.

Video Výzvy prezidentských kandidátů voličům
video

Výzvy prezidentských kandidátů voličům

Výzvy prezidentských kandidátů voličům

Kandidáti se utkali v Prezidentské superdebatě ČT

Přípravy na volby tématem Událostí

Kdy a jak volit prezidenta?

Prezidentští kandidáti tématem Událostí

Na volby se připravují i v Jihlavě a v Plzni

Volit budou i krajané v Americe

Volební místnosti se už připravují

Průběh voleb

Přípravy na první kolo prezidentských voleb jsou v plném proudu

V některých obcích mají prostřené stoly, vyvěšené cedule, nachystané volební urny, odpočítané lístky i rozložené plenty už od včerejška. Někde ovšem přípravy finišují až dnes ráno. Napilno mají úředníci, kteří chystají krabice pro volební komisaře. Mnoho radnic dnes zavře, aby se jejich úředníci mohli důkladně věnovat přípravě prvních prezidentských voleb.

Například v Plzni byli do příprav volebních místností zapojení také dobrovolní hasiči. Ostatně i v jejich čtyřech zbrojnicích se bude o budoucí hlavě státu rozhodovat. Možnost podpořit svého prezidentského kandidáta si nenechá ujít ani osazenstvo nemocnic. Pacienti se na historickou chvíli zjevně těší. Například v Praze na Bulovce jich bude volit 120, což je velmi výrazný posun od posledních senátních voleb, kdy tam v prvním kole volili dva pacienti a v druhém kole ani jeden.

Češi na západní polokouli už mají odvoleno

Pro Čechy žijící dlouhodobě v zahraničí nebo pouze zrovna cestující po světě už volba začala včera - pokud si ovšem obstarali voličský průkaz. V 17:00 středoevropského času padly první hlasy pro českého prezidenta do uren v Brazílii. Následovala Argentina a Spojené státy. Hlasování na ambasádách a konzulátech pak pokračovalo podle časových pásem. Češi v evropských zemích budou volit až dnes - také od 14:00.

Velký zájem o první přímou volbu prezidenta je v zemích Beneluxu. Na českém velvyslanectví v Belgii se očekává rekordní volební účast. Poprvé tam totiž budou muset přijet odvolit i Češi, co žijí a pracují v Lucembursku, jelikož tamní ambasáda byla zrušena. Za hranicemi ČR bude pravděpodobně nejvíce Čechů hlasovat v Bratislavě. Tamní české velvyslanectví očekává, že může přijít i přes tisíc voličů.

Celkem se k volbě v zahraničí přihlásilo více než 7 000 lidí. V parlamentních volbách před třemi lety jich bylo zhruba o desetinu míň. V sobotu ve dvě ale volební maraton kolem světa definitivně skončí. Výsledky z celkem 102 zastupitelských úřadů přijdou elektronicky na ministerstvo zahraničí. Odtud pak po zvláštní zabezpečené lince do statistického centra ve Strašnicích.

Proč právě vy byste měl/měla být prezidentem/prezidentkou?

Zuzana Roithová: Protože co slíbím, to splním. A to co chci udělat, tak si myslím, že je důležité pro tuto zemi.

Jan Fischer: Já jsem přesvědčen, že jako nezávislý, nestranický a občanský kandidát budu prezidentem dobré služby. To je důležité. Prezidentem zajímajícím se o potřeby občanů a prezidentem, který je bude umět hájit.

Jana Bobošíková: Jsem dlouhodobě názorově konzistentní, mám určitou mezinárodní politickou zkušenost, stojím si za svými názory a nebojím se za své názory poprat.

Táňa Fischerová: Já nevím. Já myslím, že to by se měli rozhodnout lidi. Oni musejí vědět. Oni si musejí vybrat na základě znalosti té osobnosti, co v životě dělala, co dělá a co má za sebou.

Přemysl Sobotka: Protože mám za sebou osobní i politickou historii a protože se jmenuji Přemysl. A Přemyslovci patří přeci na Hrad.

Miloš Zeman: Možná proto, že se lidé-voliči budou domnívat, že ostatní kandidáti jsou ještě horší, než já sám.

Vladimír Franz: Domnívám se, že jsem celý život žil uměleckou cestou. To je pojmenování tohoto světa. Ale myslím si, že v této době už jenom se vyjadřovat šifrou, obrazem, zkratkou nestačí. A proto jsem se rozhodl, že do toho vstoupím jako občan.

Jiří Dienstbier: Protože už od svého dětství jsem vyrůstal v prostředí, které mě formovalo tak, že o zásady a o to, co je správné, stojí vždycky usilovat, i když to pro člověka nese riziko nebo nebezpečí újmy.

Karel Schwarzenberg: Poněvadž jsem se životem nejlépe připravil pro tento džob. Pracoval jsem na Hradě, dělal jsem politiku v zahraničí i v tuzemsku, znám spoustu státníku po celé Evropě, ba dokonce i po světě. Asi jsem nejlépe trénovaný.