Soud rozhodl o vině architekta Řičáře, ten se ale stále skrývá

Praha - Pražský městský soud dnes rozhodl, že architekt Marek Řičář je vinen z pokusů o dotační podvod. Podle soudu se pokusil z ministerstva pro místní rozvoj vylákat zhruba 11 milionů korun na základě nepravdivých údajů a zfalšovaných podpisů. Trest mu ale neudělil, protože dříve udělený trest pokládá za dostatečný. Muž, který dříve vystupoval jako hlavní svědek v kauze dotačních podvodů kolem zámku v Budišově, si ve věci vyslechl šestiletý trest. Do vězení ale nenastoupil a je na něj vydán zatykač. Dnešní verdikt není pravomocný.

Zdroj: ISIFA Autor: Lidové noviny / Hynek Glos

Soudce Jan Kadlec uvedl, že se Řičář snažil o dosažení dotací na fiktivní projekty, přičemž nechal v souvislosti s tím také vyrobit smyšlené smlouvy a další dokumenty. „Ve dvou případech se jedná o pokus a v posledním případě o přípravné jednání, kdy k podání žádosti nedošlo, ale byly připraveny podle nás všechny potřebné podklady,“ oznámil státní zástupce Boris Havel. Řičář, který se přejmenoval na Josefa Marka, se od vynesení trestu v první kauze skrývá. Podle jeho advokátky v obou kauzách vinu popírá.

Architekt se podle státního zastupitelství pokusil jako ředitel společnosti Bono Publico získat od ministerstva peníze tím, že v roce 2005 zaslal žádost o poskytnutí dotace ministerstvu na budoucí projekt bez vědomí údajného žadatele. Předpokládaná dotace z regionálního operačního programu na rozvoj Mikroregionu Horácko měla být 174 milionů korun. Krátce poté v této souvislosti požádal i o 11,76 milionu korun na zpracování projektové dokumentace.

Muž ale v žádosti lhal ohledně toho, že ji vyplnil tehdejší předseda Mikroregionu Horácko a že mikroregion jako investor má vlastní zdroje. Poté požádal o další zhruba dvoumilionovou dotaci, v níž podle žalobce uvedl stejně jako ve třetím případě nepravdivé údaje. Poslední bod obžaloby se týká toho, že Řičář prý předložil starostce jedné z obcí na Třebíčsku k podpisu podklady k žádosti o dotaci ve výši 90 milionů. Protože však obec neměla finanční prostředky, projekt se nerealizoval.

Video Reportáž Jiřího Hynka
video

Reportáž Jiřího Hynka

Reportáž Jiřího Hynka

ud, 15.1.2013

V kauze architekta Řičáře padne rozsudek, stále se skrývá

Řičářova kauza pohledem Jiřího Hynka

Řičář před několika lety vystupoval jako jeden z klíčových svědků v takzvané kauze Budišov a byl na čas zařazen i do programu na ochranu svědků. „V určitý okamžik jsem se bál, že skutečně umí učinit cokoli včetně odstranění člověka,“ deklamoval Řičář v roce 2006. Jenže kauza opravy budišovského zámku se postupem let obrátila proti němu. Původně viněné muže, exporadce sociálnědemokratických premiérů Doležela a úředníka ministerstva zemědělství Řehulku, soud osvobodil a potrestal právě Řičáře. Za dotační podvod za 15,5 milionu korun a praní špinavých peněz dostal šest let vězení.