Klaus bude od března spolupracovat s konzervativním Cato Institutem

Praha - Václav Klaus se od března stane spolupracovníkem amerického myšlenkového trustu Cato Institute. Prezident o tom informoval na svých webových stránkách. O angažování českého politika píše i časopis Cato Policy Report ve dvojčísle vydaném na konci loňského roku. Mandát Klausovi vyprší 7. března. V institutu bude mít pozici s titulem „Distinguished Senior Fellows“, kterou v minulosti zastávali například nositelé Nobelovy ceny Friedrich Hayek či James Buchanan.

Zdroj: isifa/Lidové noviny Autor: Ondřej Němec

Klaus se v minulosti několikrát zúčastnil konferencí pořádaných institutem. V roce 2009 například ve Washingtonu promluvil na konferenci věnované 20. výročí pádu komunismu ve střední a východní Evropě. V roce 2008 pak jmenoval institut mezi organizacemi, které sdílí jeho kritický postoj k teoriím o vlivu člověka na globální oteplování. „Že to není módní, politicky korektní, to je věc úplně jiná, ale myslím, že úkolem jakéhokoli férového a rozumného člověka, včetně mě, je bojovat s těmito politicky korektními a populistickými názory,“ řekl tehdy Klaus.

Cato Institute je americká výzkumná organizace se sídlem ve Washingtonu. Zabývá se otázkami svobodného trhu, svobody a hospodářské politiky. Myšlenkový trust byl založen Murrayem Rothbardem, Edem Cranem a Charlesem Kochem pod názvem Nadace Charlese Kocha v roce 1974. O dva roky později se přejmenovala na 'Cato Institute'. Finance získává od svých zakladatelů a dalších nadací a institucí. Podle žebříčku Global Go To Think Tank z roku 2011 je Institut Cato šestou nejvlivnější výzkumnou organizací v USA.

Institut se kriticky vyjadřuje k postojům amerického prezidenta Baracka Obamy, zejména v oblasti fiskální stimulace, reformy zdravotnictví nebo zahraniční politiky, zároveň ale podpořil jeho liberálně přistěhovaleckou politiku.