ÚS nevyslyšel hlasy VV, na zrušení církevních restitucí jich bylo málo

Praha - Stížnost politické strany Věci veřejné (VV) na církevní restituce nebude vyslyšena. Ústavní soud rozhodl, že nebyl předložen dostatečný počet podpisů poslanců dané strany. Předseda strany se nechal slyšet, že bude hledat pomoc u senátorů, aby se mohla stížnost vrátit do hry. Cílem VV je jedno: zrušit majetkové vyrovnání s církvemi.

VV si stěžovaly na restituce i Ústavní soud

Opoziční strana kromě zrušení církevních restitucí požadovala, aby k podání stížnosti k ÚS stačilo méně než 41 podpisů poslanců nebo 17 senátorských. Podle předsedy VV Radka Johna je tato podmínka diskriminační. Soud se ale stížností z formálních důvodů odmítl zabývat a odložil ji.

„Ústavní soud se odmítl zabývat ústavní stížností VV týkající se vyrovnání s církvemi z toho důvodu, že nebyla podána více než čtyřiceti poslanci, což byla součást toho, co jsme ve stížnosti napadali. Je to diskriminační vůči jednomu milionu obyvatel, protože 40 poslanců představuje milion voličů,“ doplňuje John.

Pomoc hledají u senátorů

„Naše dlouhodobé úsilí nevzdáváme. Budeme hledat podporu u všech, kteří nesouhlasí s podobou restitucí, jak je protlačila koalice,“ zdůraznil John.


VV: Restituce jsou „neodůvodněné“ a stížnost je "záchranná brzda"

V dopise senátorům označují VV restituce za „neodůvodněný štědrý dar církvím“ a ústavní stížnost za „poslední záchrannou brzdu“. Tvrdí, že církvím má být vrácen majetek podle neprůhledných parametrů, že finanční náhrada za nevydaný majetek je diskriminační vůči ostatním restituentům a že zákon prolamuje restituční hranici února 1948 a takzvané Benešovy dekrety.

V ústavní stížnosti VV navrhly kromě zrušení zákona také například odložení jeho účinnosti tak, aby stát nemohl do konečného rozhodnutí majetek podle normy vydávat. Norma je účinná od letošního roku.

Stížností mávají i komunisté a chystá se i u ČSSD

Ústavní stížnost na restituce už mají skoro přichystanou také komunisté. Rovněž oni ale budou muset shánět podpisy poslanců jiných stran. Stížnost připravuje i ČSSD, která má k tomuto kroku dostatek poslanců i senátorů.