Schwarzenberg: Klaus se Zemanem tvoří mocenskou skupinu

Olomouc - Kandidát na prezidenta Karel Schwarzenberg se domnívá, že Václav Klaus a Miloš Zeman tvoří jednu mocenskou skupinu. Schwarzenberg, který se se Zemanem utká ve 2. kole volby hlavy státu, to označil za podvod na českých voličích. Reagoval tak na dění kolem jeho výroků týkajících se Benešových dekretů. Zemanův tým Schwarzenbergova slova odmítl.

„Václav Klaus a Miloš Zeman tvoří jednu mocenskou skupinu, která spolu drží léta pohromadě,“ prohlásil Schwarzenberg. „Mají společný zájem, který je spojuje v okamžiku nouze, stejně jako v dobách opoziční smlouvy. Součástí tohoto paktu je i nedávná masivní amnestie,“ dodal. 

Text Schwarzenbergova dnešního prohlášení zde.


„Jde o poměrně troufalý výrok od člověka, který je úzce spjat se současným ministrem financí Miroslavem Kalouskem, který je jeho místopředsedou v politické straně TOP 09 a který v podstatě celé jednání pana Schwarzenberga, za zády s podnikateli Bakalou a Hávou, řídí,“ reagovala mluvčí Zemanova štábu Hana Burianová.

Schwarzenberg a Zeman si v předvolebních debatách ve čtvrtek a v pátek vyměnili názory na téma Benešovy dekrety. V sobotu do diskuse vstoupil prezident Václav Klaus, který Schwarzenbergovy výroky odsoudil. Schwarzenberg se vůči kritice následně ohradil s tím, že jeho výroky byly zmanipulovány. To zopakoval i dnes. Podle něj byla jeho slova vytržena z kontextu tak, aby se vytvořil strach z neexistujícího nebezpečí. Znovu upozornil, že nezpochybňuje poválečné uspořádání, které je podle něj neměnné, a ničí majetek v České republice není ohrožen. „Přenechme dějiny historikům a zabývejme se dnešními problémy České republiky, jichž je dost,“ prohlásil. 

Schwarzenberg ve čtvrteční diskusi České televize kritizoval Benešovu poválečnou vládu za odsun německého obyvatelstva v roce 1945. „Já jsem vždy říkal, a na tom trvám, že to, co jsme v roce 45 spáchali, by dneska bylo odsouzeno jako hrubé porušení lidských práv a asi by se tehdejší vláda, včetně prezidenta Beneše, ocitla v Den Haagu,“ uvedl Schwarzenberg s tím, že princip kolektivní viny, který na sudetské Němce tehdejší Československo uplatnilo, byl závažným pochybením. 

Zeman na to konto řekl, že svého soka v boji o Hrad již nerespektuje. Schwarzenberg podle něj mluví jako sudetský Němec, a ne jako hlava státu. Polemiku spustil i další Schwarzenbergův výrok, který zazněl ve čtvrteční diskusi - že Benešovy dekrety jsou již překonané a právně vyhaslé. Zeman kontroval tím, že dekrety jsou stále nedílnou součástí českého právního řádu. Přitom před 11 lety je v rozhovoru pro Radiožurnál rovněž označil za vyhaslé. „Já jsem byl první politik, který jasně řekl, že Benešovy dekrety jsou vyhaslé, a byl jsem za to mnohokrát kritizován,“ řekl Zeman v únoru 2002. 

Příští týden se kandidáti chtějí soustředit na voliče

Ani Zeman, ani Schwarzenberg prý negativní kampaň na příští týden nechystají. Spíš než na sebe navzájem se chtějí soustředit na voliče. „Věnujeme se intenzivně kontaktní kampani. Dobrovolníci vyjíždějí do regionů,“ upřesnil plány Schwarzenbergova týmu hlavní manažer kampaně Marek Vocel. „Co se týče přímo pana Zemana, tak jeho soustředění bude primárně na televizní diskuse a rozhlasovou diskusi,“ nastínila Zemanovy plány mluvčí jeho kampaně Hana Burianová.

Ve čtvrtek 24. ledna vysílá Česká televize od 20:00 další střetnutí dvojice Zeman – Schwarzenberg, které proběhne opět v pražském Divadle Hybernia. 


Zeman a Schwarzenberg se spolu utkají ve druhém kole přímé volby prezidenta, které proběhne v pátek 25. a v sobotu 26. ledna. 

Video Brífink Karla Schwarzenberga
video

Brífink Karla Schwarzenberga

Benešovy dekrety tématem předvolebního týdne