Chřipka si připsala už 37 obětí

Praha - Letošní chřipková sezona má už 37 obětí. „Počet zemřelých bezprostředně z příčiny chřipky a jejího závažného průběhu je třicet sedm,“ potvrdil v Interview ČT24 hlavní hygienik ČR Vladimír Valenta. S vážným průběhem nemoci už lékaři v celé republice hospitalizovali 185 pacientů.

Valenta ovšem zdůraznil, že významná data budou k dispozici až po skončení chřipkové sezony, kdy bude jasné i to, kolik lidí zemřelo z jiného důvodu, ale chřipka jejich stav zkomplikovala a k jejich úmrtí přispěla.

Epidemie chřipky podle Valenty pokračuje, vrcholit by mohla do dvou týdnů. Dosavadní průběh epidemie se podle Valenty ale nevymyká běžným epidemickým rokům. Valenta také poukázal na to, že šedesát procet lidí, kteří podlehli průběhu chřipky, byli obézní. „Takže i obezita a životní styl hrají vysokou roli,“ řekl už dříve ČT.

„Životní styl v tom hraje roli. A pak očkování, které je ale bohužel u nás na velmi nízké úrovni kolem pěti procent. S tím budeme muset něco udělat,“ říká Valenta.


Nemocnice dávají pacientům s komplikacemi antivirotika - Tamiflu či Relenzu. Některá zdravotnická zařízení v celém Česku zakázala v souvislosti s epidemií návštěvy, zavřené zůstaly taky desítky mateřských škol a dalších zařízení.

Kvůli chřipce ubývá dárců krve

Chřipka se negativně podepsala i na dárcovství krve, například plzeňská fakultní nemocnice se potýká s nedostatkem krve všech skupin, hlavně skupiny 0 s Rh faktorem negativním i pozitivním. „Na menším počtu dárců, kteří k nám přicházejí, mají vliv mnohá chřipková onemocnění, s nimiž se potýkají obyvatelé našeho regionu, a tedy i naši dárci,“ uvedla mluvčí nemocnice Renata Kroupová.

„Žádná infekce se nesmí přenést na příjemce. V současné době máme informace, že někteří naši dárci jsou nemocní, že mají buď akutní respirační onemocnění nebo chřipku,“ říká Zdeňka Gašová z Ústavu hematologie a krevní transfuze.

Transfuzní stanice v Česku odebírají standardně krev přibližně od 300 tisíc dárců, dlouhodobě jich však zhruba 100 tisíc chybí. V Česku navíc dlouhodobě ubývá nových dárců.

Video Interview ČT24
video

Interview ČT24

Interview ČT24

Profilový rozhovor s významnou osobností, která má co říci k aktuálnímu dění v ČR nebo ve světě

Reportáž Kristiny Vrkočové o situaci v jižních Čechách

Reportáž Lenky Drmotové a Kristiny Vrkočové

Telefonát Kristiny Vrkočkové