Již před polednem odvolila polovina voličů

Praha - Ještě do 14:00 mohou Češi rozhodovat o nástupci Václava Klause na Pražském hradě. O volby je velký zájem, kolem 11:00 dosáhla volební účast přibližně 50 procent. Vysokou účast hlásí například Praha či Ústecký kraj, ale i obce u lyžařských středisek, kde počet voličů zvyšují rekreanti s voličskými průkazy. Někde však dnešní volební účast negativně ovlivnilo ranní mrazivé počasí. Voliči se rozhodují mezi vicepremiérem Karlem Schwarzenbergem (TOP 09) a expremiérem Milošem Zemanem (SPOZ). 

S úderem 14. hodiny zaklapnou po celém Česku dveře volebních místností a volební komise začnou sčítat hlasy. Pokud nenastanou žádné problémy, mohlo by být podle statistiků o jméně nového prezidenta jasno už o půl čtvrté odpoledne. Svoz výsledků ze vzdálených okrsků ke statistikům by ale mohlo zkomplikovat třeba počasí.

Místopředseda Českého statistického úřad…Stanislav Drápal, místopředseda ČSÚ, člen Státní volební komise:

„Domnívám se, že v 15:30, 15:45 budeme mít zpracováno devadesát procent výsledků z volebních okrsků. (…) Určitou výhodou je to, že Česká republika je jeden volební obvod. Na druhou stranu se volí také ve 102 zvláštních volebních okrscích v zahraničí.“


ČT24 nabídne:

  • Živé vstupy z volebních místností a štábů obou kandidátů
  • Komentáře a analýzy z řad politiků, sympatizantů, sociologů, politologů a novinářů
  • 13:30 - Volební studio s Václavem Moravcem a Marcelou Augustovou
  • 19:00 - Rekordně dlouhé Události, které nabídnou hodinový blok o novém prezidentovi
  • 20:00 - Rozhovor s nově zvoleným prezidentem České republiky

Podezření o neplatných voličských průkazech vyvráceno

Ministerstvo vnitra zatím nezaznamenalo žádný falešný voličský průkaz. Informoval o tom mluvčí úřadu Pavel Novák. Vyvrátil tak i podezření o hlasování na neplatný voličský průkaz, který údajně odhalila volební komise v Havlíčkově Brodě. Podezření na zkopírované voličské průkazy bylo podle Nováka od pátku poměrně hodně, ale zatím se žádné nepotvrdilo. „Je to i důkaz toho, že naše upozornění berou okrskové volební komise opravdu vážně a opravdu každý voličský průkaz kontrolují,“ řekl Novák.   

Volební tým prezidentského kandidáta Zemana v pátek uvedl, že má informace, podle nichž si lidé kopírují voličské průkazy a prý na ně hodlají volit v různých okrscích. Mohli by prý narušit regulérnost prezidentského finále. Vnitro proto informovalo všechny volební komise, aby si dávaly větší pozor při kontrole průkazů. Obrátilo se také na policii. Pokud by se podezření prokázalo, jednalo by se o trestný čin, uvedl v pátek Novák. 

Některé jihočeské obce hlasí účast přes sto procent

Účast ve druhém kole prezidentských voleb v některých jihočeských obcích už prý překonala hranici 100 procent. Jsou to především místa v blízkosti lyžařských středisek, kde počet voličů zvyšují rekreanti s voličskými průkazy. Komise ale byly na nebývalý nápor připraveny a všude mají dostatek hlasovacích lístků. „My jsme raději předešli tomu, co se stalo na Modravě,“ uvedl starosta šumavské Kvildy na Prachaticku Václav Vostradovský. 

Právě v nedaleké Modravě na Klatovsku v pátek volební lístky došly a obec si je musela jet půjčit. „Viděli jsme, že ten zájem u nás je vysoký, tak jsme raději hned v pátek jeli do Vimperka vyzvednout další volební lístky. Ty, které jsme měli původně, by nám vystačily asi jen do pátečních 18 hodin,“ řekl dnes Vostradovský.        

Hranici 100 procent překonala další šumavská obec Nové Hutě. V místě je registrováno necelých 100 voličů a k urnám jich už k dnešní 09:00 přišlo 101. „Ale 74 z toho bylo na voličský průkaz,“ řekla členka volební komise Věra Tomášková. Největší nápor u urny byl podle ní v pátek večer. Volit dorazili lidé, kteří jsou v Nových Hutích a okolí ubytováni v penzionech. „Dolyžovali a pak šli odvolit. Teď už tolik lidí nechodí,“ řekla dnes dopoledne.

Voliči do místností stále přicházejí, v porovnání s pátkem je jich ale výrazně méně. Na Šumavě je totiž jasné slunečné počasí a volební komisaři odhadují, že lidé toho využili a šli raději na běžky a na sjezdovky. Zvýšený zájem očekávají většinou kolem poledne. Komise také stihly doplnit zásoby volebních lístků, takže nemají strach, že jim lístky nevystačí.

Volilo se opravdu všude
Zdroj: ČTK
Autor: David Taneček
  • Hlasovací lístky obou kandidátů se tentokrát vydávají až ve volebních místnostech
  • Lístek pouze jednoho kandidáta musí být vhozen do urny v obálce s úředním razítkem a nesmí být přetržený - v opačném případě bude hlas neplatný
  • Případné přeložení nebo jen natržení lístku platnost hlasu neovlivní
  • Ani ve druhém kole prezidentské volby se nekroužkuje ani nezaškrtává

Zeman i Schwarzenberg odvolili už včera kolem 15:00. Ministr zahraničí ovšem hodil do urny hlasovací lístek bez obálky, čímž se stal jeho hlas neplatným. Nicméně Češi dnes definitivně rozdělí své hlasy mezi oba kandidáty. Jeden z nich pak bude muset uznat porážku. Nově zvolený prezident se úřadu ujme v pátek 8. března, kdy složí svůj slib na společné schůzi obou komor parlamentu ve Vladislavském sále Pražského hradu.

Zvýšený zájem oproti prvnímu kolu hlasí severní Amerika

Ve Spojených státech a v Kanadě, kde už jsou nyní volební místnosti uzavřené, se druhého kola voleb zúčastnilo kolem 660 voličů, což je více než před 14 dny v kole prvním. Tehdy svůj hlas odevzdalo 525 lidí. Nejvíce voličů nyní přišlo na konzulát v New Yorku, kde hlasovalo přes 250 lidí oproti 158 před dvěma týdny.   

Nárůst zaznamenali i na české ambasádě v americkém hlavním městě Washingtonu, kde volilo 124 lidí. V prvním kole jich bylo 117. Podobně na tom byli i v Chicagu, kde hlasovalo 68 lidí oproti 65 v prvním kole. V Los Angeles na západním pobřeží Spojených států pak k volební urně dorazilo asi 60 voličů oproti 46 před dvěma týdny.  

Více lidí přišlo odevzdat svůj hlas i v kanadském Torontu. Zatímco v prvním kole tu volilo 75 lidí, nyní jich podle Petra Pospíšila z tamního konzulátu bylo 95. Neodradila je ani třiceticentimetrová sněhová nadílka. Pouze na ambasádu v kanadském hlavním městě Ottawě sužovaném silnými mrazy dorazilo méně voličů než před 14 dny. Bylo jich 59 oproti 64.  

Video Česko dnes bude znát nástupce Václava Klause
video

Česko dnes bude znát nástupce Václava Klause

V prvním kole, které se konalo přesně před dvěma týdny, se Miloš Zeman těšil podpoře 1 245 848 voličů (24,21 procenta). Karel Schwarzenberg se umístil druhý na pásce se ziskem 1 204 195 hlasů (23,40 procenta). Rozdíl mezi oběma kandidáty tak činil pouhých 41 653 hlasů.