Zájem o stranu SPOZ po Zemanově vítězství stoupá

Praha - Některé krajské výbory Strany práv občanů ZEMANOVCI (SPOZ) po vítězství Miloše Zemana v prezidentské volbě hlásí až desítky nových zájemců o členství. Předseda SPOZ Vratislav Mynář věří, že vítězství čestného předsedy straně pomůže. „Troufnu si říct, že kdyby parlamentní volby byly za týden, za 14 dnů nebo do měsíce, tak bych byl spokojený minimálně s deseti procenty,“ vyjádřil se. Kvůli přílivu nových členů ale zvažuje zpřísnění podmínek vstupu.

SPOZ by se mohla po zvolení Zemana prezidentem výrazně rozrůst třeba v Pardubickém kraji. „V posledních dnech přišlo několik desítek zájemců o vstup do SPOZ,“ řekl místopředseda krajského výboru strany Roman Doležal. Zatím mají Zemanovci v kraji asi 180 členů. Zvýšený zájem evidují například i na Vysočině, v Plzeňském, Zlínském či Moravskoslezském kraji. Často se více lidí začalo do strany hlásit už po spuštění Zemanovy předvolební kampaně.

Vratislav Mynář, předseda SPOZ:

Vratislav Mynář, předseda SPOZ„Zvolení prezidenta Miloše Zemana má na stranu určitě vliv, mnohé si od toho slibuji. Na druhou stranu doufám, že nebudeme bráni jenom jako strana, jejímž čestným předsedou je Miloš Zeman, ale také strana, která má lidem co nabídnout a konečně se pevně ukotví na naší politické scéně. Řekl bych, že jsme stranou, která přinesla a přinese ještě, řekněme, čerstvý vítr do politické kultury České republiky.“


„Je to krátce od zvolení Zemana prezidentem. Ale je fakt, že jsem od pondělí zaznamenal už několik případů, kdy někteří další chtějí aktivně podporovat politiku SPOZ a zakládat místní organizace,“ uvedl předseda strany v Libereckém kraji Jaroslav Masopust. Úspěch čestného předsedy by podle něj mohl přilákat do strany i respektované osobnosti.

Strana věří, že jí Zemanovo vítězství pomůže v dalších volbách

Vedení strany věří, že jim Zemanovo vítězství pomůže v dalších volbách. „Byl bych špatný předseda, kdybych se nesnažil toho marketingově využívat. Bude ale záležet především na dohodě s Milošem Zemanem. Pevně věřím, že v roce 2014 Strana práv občanů získá výrazný mandát, tak aby byla úspěšná a postoupila do Parlamentu České republiky,“ uvedl šéf strany. Podle něj bude chtít SPOZ uspět především v příštích volbách do Poslanecké sněmovny.

Miloš Zeman - ilustrační foto
Zdroj: ISIFA
Autor: MAFRA/JAN ZÁTORSKÝ

Strana se ovšem obává, že někteří uchazeči by mohli chtít její nynější popularity jen využít. „Budeme uvažovat o zpřísnění podmínek ke vstupu, aby se na vlně úspěchu Miloše Zemana nechtěl někdo svézt. Nechceme odradit lidi, kteří to myslí vážně, ale ochránit stranu před kariéristy,“ vyjádřil se Mynář. Vedení SPOZ bude případná opatření, například v podobě čekacích lhůt, teprve projednávat.

Nastupující prezident mezitím odpočívá na Vysočině

Zeman porazil o víkendu ve druhém kole Karla Schwarzenberga (TOP 09) se ziskem 54,8 procenta hlasů. Budoucí prezident teď odjel odpočívat na svou chalupu v Novém Veselí na Žďársku. Až do čtvrtka prý chce relaxovat jen s knihou v ruce, podle přátel je velmi unavený a návštěvy nepřijímá. V okolí chalupy hlídkují členové ochranky.

V české společnosti rezonují reakce na výsledek první přímé prezidentské volby. Podporovatelé poraženého kandidáta Karla Schwarzenberga sepsali petici, ve které vzkazují Miloši Zemanovi, že není jejich prezidentem. Signatáři kritizují negativní kampaň Zemanova týmu. Podpis připojilo víc než sto lidí - především intelektuálové, umělci a lidé z okruhu Václava Havla.

Kdo bude Zemana chránit, bude jasné nejdříve koncem týdne

Policie stále jedná se štábem nastupujícího prezidenta Miloše Zemana o ochraně, kterou musí policisté nastávající hlavě státu zajistit. V současné chvíli se o jeho bezpečnost stará kromě policistů také soukromá bezpečnostní služba. Podle mluvčí Zemanova týmu Hany Burianové zatím konečná dohoda není, do konce týdne by se však měly obě strany znovu sejít. „V současné době velmi, velmi pozitivně a konstruktivně komunikujeme s týmem od pana Zemana a já věřím tomu, že během pár dní bude standardně nastavena ochrana jeho osoby ze strany policejní ochranky,“ řekl náměstek policejního prezidenta Tomáš Kužel.

Na poště se zase začíná mluvit o tom, kdo ztvární Zemanův portrét na známkách. Renomovaný výtvarník Oldřich Kulhánek, který překreslil podobiznu Václava Klause, včera zemřel. „Musíme dostat oficiální portrét od Kanceláře prezidenta republiky,“ vysvětlil ředitel odboru známkové tvorby České pošty Břetislav Janík. Do oběhu se mají dostat dva miliony kusů, první už během května. Prezidenti se vyobrazují na známkách od roku 1918. Václav Havel ji měl už 9 dní po inauguraci. Václav Klaus na ni čekal, protože ji nechal několikrát upravit.

Video Telefonát Blanky Poulové
video

Telefonát Blanky Poulové

Telefonát Blanky Poulové

Zpr 12:00_29.1.2013

Reportáž Štěpánky Martanové

Kdo ztvární Zemanův portrét na poštovních známkách?

Rozhovor s Monikou Le Fay a Vladimírem Drymlem