Ředitel Štiřína odmítá plánovaný prodej, stát zadá nový posudek

Praha – Plánovaný prodej zámku Štiřín, kterého se chce ministerstvo zahraničí zbavit kvůli snížení rozpočtového schodku, se nadále komplikuje. Podle vládních dokumentů je areál nedaleko Prahy k mání za více než 300 milionů korun, ředitel Štiřína Václav Hrubý ale odhad považuje za výrazně podhodnocený a naznačuje, že nehodlá podepsat nutné prohlášení o nepotřebnosti. Bez něj se stát budovy zbavit nemůže. Zástupci vlády mezitím tvrdí, že zmiňovaná částka 329 milionů korun vychází pouze z účetní databáze ministerstva financí, reálnou cenu ale zatím nenaznačili. 

Zámek ve Štiříně u Prahy v posledních letech slouží jako luxusní hotel. Ministerstvo zahraničí už prý ale známé kongresové centrum nepotřebuje, spolu s rozsáhlým zámeckým parkem ho hodlá prodat – i kvůli tomu, že musí vyrovnávat mezery v rozpočtu. Ministerstvo zahraničí by rádo prodalo zámek do konce roku 2014. Právě v té době se totiž má naplnit závazek schválený vládou - zjednodušení agend státní správy by mělo přinést celkové úspory kolem 8,6 miliardy korun. „Ten luxus, že bychom dotovali každý rok Štiřín částkou 9 milionů, si už nemůžeme dovolit,“ řekl mluvčí ministerstva Karel Šroll.

Štiřín je příspěvkovou organizací ministerstva zahraničí. Její šéf proto musí podle zákona v případě prodeje podepsat, že už stát tento majetek nepotřebuje. Tomu ale ředitel zámku Václav Hrubý pravděpodobně nevyhoví. „Standardní to určitě není, já se prostě domnívám, že takové kulturní dědictví by mělo být zachováno pro stát,“ tvrdí. 

Ředitel zámku Štiřín Václav Hrubý
Ředitel zámku Štiřín Václav Hrubý

Řediteli zámku vadí zejména částka 329 milionů korun, kterou jako cenu zámku s parkem uvedla ve svých materiálech pro vládu vicepremiérka Karolína Peake. Podle šéfa štiřínského zámku Václava Hrubého to je ale stále desetkrát méně, než by mohl stát získat. „Je otázka, pro koho je ta cena výhodná. Pro stát určitě ne,“ konstatoval už v polovině ledna Hrubý.

Vicepremiérka se brání, že jde prozatím o odhad ceny. Ministerstvo zahraničí navíc tvrdí, že s uvedenou cenou nepočítá a chce přichystat vlastní posudek ceny. „My nevíme, kde se vlastně vzala, předpokládám, že to je nějaká účetní cena,“ dodal Šroll. To zdůrazňuje i předseda Legislativní rady vlády Petr Mlsna - jde podle něj o účetní hodnotu z databáze ministerstva financí.

  • Zámek Štiřín
    Zámek Štiřín zdroj: ČT24
  • Zámek Štiřín
    Zámek Štiřín zdroj: WIKIPEDIA

Hrubý už dříve tvrdil, že jeden z posledních znaleckých posudků v roce 2009 ohodnotil zámek na 650 milionů korun. Stát navíc do památky za poslední čtvrtstoletí investoval téměř miliardu. A právě miliardovou hodnotu má podle vedení zámku jen samotný park. „Já bych se na to trošku díval, jako že to někdo odhadl na palivové dříví,“ podotkl vedoucí správy parku Václav Větvička. Podle některých zdrojů se celková hodnota areálu může vyšplhat až na 3 miliardy korun. 

Do konfliktu s úředníky se ředitel dostal už před 13 lety a kauza tehdy přerostla v politický skandál. Hrubý totiž zveřejnil nahrávku telefonátu s poradcem tehdejšího premiéra Miloše Zemana Jaroslavem Novotným. Novotný měl tehdy požadovat vyrobení důkazů, že exministr zahraničí Zieleniec na zámku korumpoval novináře.

Video Spor o prodej Štiřína se prohlubuje
video

Spor o prodej Štiřína se prohlubuje