Senát navrhl na zástupce ombudsmana Křečka a F. Dienstbiera

Praha – Senátoři dnes jako zástupce ombudsmana navrhli experta na správní právo Filipa Dienstbiera, kterého jim chvíli předtím doporučil sám veřejný ochránce práv Pavel Varvařovský. Kromě Dienstbiera získal podporu také prezidentův nominant - poslanec Stanislav Křeček. Zástupce veřejného ochránce práv bude z navržených kandidátů v záveřečné volbě vybírat sněmovna.

Varvařovský dnes vysvětloval doporučení Dienstbiera tím, že kancelář ombudsmana prý není „dvouhlavá saň“ a v jejím vedení by měli být lidé, kteří si „rozumí lidsky, profesně i jinak“. „Nejen já, poněvadž na mně až tolik nezáleží, ale moje kolegyně a kolegové bychom vám byli vděčni, kdyby jedním z nominovaných byl pan doktor Filip Dienstbier,“ řekl před volbou senátorům Varvařovský.

Varvařovský již dříve uvedl, že by zvažoval rezignaci na svou funkci, pokud by mu poslanci určili jeho zástupcem Veseckou či Křečka. Právník Dienstbier dostal od senátorů v tajných volbách 56 ze 74 možných hlasů, Křeček pak 38 hlasů. Oba kandidáty nominovali senátoři za ČSSD, která má v horní komoře většinu. Volebním sítem podle předpokladů neprošel bývalý senátor ODS Pavel Čáslava. Dostal nicméně 27 hlasů, tedy téměř dvojnásobek aktuální početní síly občanských demokratů v Senátu.

Předseda senátorů ODS Jaroslav Kubera ombudsmanovi vytkl, že volbu předem ovlivňoval. Místopředsedkyně Senátu Alena Gajdůšková (ČSSD) poznamenala, že vedení ombudsmanova úřadu by nemělo být poskládáno jenom z právníků a že „právní náhled musí hlídat soudy“. Vadilo jí, že mezi adepty na senátní kandidáty není žena. Možnosti navrhnout vhodnou uchazečku ale nevyužila.

Místopředsedkyně Senátu Alena Gajdůšková ještě před rozhodnutím pléna poznamenala, že vedení ombudsmanova úřadu by nemělo být poskládáno jenom z právníků a že „právní náhled musí hlídat soudy“. Vadilo jí, že mezi adepty na senátní kandidáty není žena. Sama ale možnosti navrhnout vhodnou uchazečku nevyužila.

Dienstbier působí na právnické fakultě olomoucké univerzity. Je také členem Legislativní rady vlády. Nestraník Dienstbier se věnoval zejména stavebnímu, ekologickému nebo památkovému právu. Chtěl by využít své dosavadní zkušenosti ve spolupráci s veřejným ochráncem práv. Na funkci ombudsmana vyzdvihl, že působí neformálně a oproti soudům rychle. Kladl důraz na princip, že od ombudsmana nikdo nesmí odejít bez pomoci, ať už rady, nebo alespoň vysvětlení.

Mnohem stručnější byl ve svém projevu k senátorům místopředseda sněmovního ústavně právního výboru Křeček, který poukázal na své dosavadní působení a známost svých názorů. Ombudsman má být podle poslance někdo, „kdo zachovává naději vztyčeného prstu“, na koho se mohou lidé obrátit. Křečka, který je advokátem a předsedou Sdružení na ochranu nájemníků, navrhl horní komoře senátor František Bublan (za ČSSD).