Nespravedlivě stíhaný za znásilnění dostane 5 milionů

Praha – Jan Šafránek, který si počátkem devadesátých let odpykal roční vězení za znásilnění, které nespáchal, má dostat od ministerstva spravedlnosti 4,88 milionu korun. O výši odškodného rozhodl soud, způsobenou újmu označil za skutečně značnou. Neprávem odsouzený, který po státu požaduje téměř 32 milionů korun, navíc musel na osvobozující rozsudek čekat velmi dlouho.

Obvinění za sexuální delikt spadlo na Jana Šafránka v roce 1992, později si u žďárského okresního soudu vyslechl rozsudek jednoho roku vězení za to, že na Chrudimsku údajně donutil ženu k orálnímu a análnímu styku a vyhrožoval jí, že pokud to někomu oznámí, nakazí ji virem HIV nebo ji zastřelí. Verdikt později potvrdil Krajský soud v Brně. V roce 2006 však policie vypátrala skutečného pachatele a Šafránek byl v obnoveném řízení osvobozen.

O Šafránkově nevině pochybovala i rodina, přátelé ho opustili

„Nebylo pochyb o tom, že má žalobce na odškodnění právo,“ konstatovala soudkyně Markéta Jirásková. Má ale zato, že se muži nepodařilo dostatečně prokázat, že by měl nárok na celou požadovanou částku. Jasné je, že trestní stíhání a následné odsouzení výrazně ovlivnilo rodinné vztahy. Po pravomocném verdiktu začala o nevině Šafránka pochybovat i širší rodina, příbuzní a přátelé se od něj odvrátili.

Proces také podle soudkyně znemožnil Šafránkovi navázat další vztahy, oženit se a mít děti. „Žalobci tak vzal nejlepší roky života,“ prohlásila. K nakonec přiznané částce dospěla například srovnáním s penězi, které soudy přiznávají při ztížení společenského uplatnění po úrazu či těžké nemoci. Zároveň prý lze takovouto částku použít k tomu, aby začal nový život.

Miliony jsou odvážná částka, míní advokát

„Dnešní rozsudek vnímáme jako příznivý krok na té dlouhé cestě pana Šafránka za spravedlností,“ komentoval výsledek jednání mužův advokát Petr Kočí. Zda se s klientem proti verdiktu odvolají, teprve zváží. Sám přiznal, že „částka se v českých poměrech může jevit jako odvážná“.

Stát mu už dříve vyplatil 409 tisíc korun a později dalších 366 tisíc. Soud částky vypočítal jako odškodnění za 291 dní ve vazbě a 75 dní ve výkonu trestu. Částku 31,8 milionu korun, kterou se nyní zabývá soud, požaduje muž jako odškodnění za nemajetkovou újmu. S odvoláním počká také zástupkyně ministerstva. Při své závěrečné řeči ale uvedla, že podle ní nemá muž s ohledem na dosud vyplacené částky již nárok na další náhradu škody.