Česko je v Evropě klíšťová „velmoc“, máme nejvíce infekcí

Praha - Čtvrtina všech onemocnění klíšťovým zánětem mozku v Evropě byla za posledních 40 let u českých pacientů. Česko je původní endemické území, odkud se infekce rozšířila. V EU patříme k zemi s dlouhodobě největším počtem případů. Vysoký výskyt je také ve Slovinsku, Německu, Rusku a Pobaltí. Vzhledem k současnému vlhčímu počasí a ne příliš mrazivým teplotám navíc letos zřejmě dojde k dalšímu nárůstu případů.

„Evropská komise vyhlásila loni klíšťovou encefalitidu za závažné onemocnění a přidala ji na seznam nemocí, které je nutné hlásit v rámci EU,“ uvedl předseda Koalice pro podporu očkování a člen Evropské pracovní skupiny pro klíšťovou encefalitidu Rastislav Maďar.

Klíšťata bývají aktivní od března do listopadu

V ČR bylo loni 573 onemocnění, což je opět nejvíc v EU. V roce 2011 to bylo dokonce 861 nemocných. Podle oficiálních dat loni ve většině zemí s dosud vysokým výskytem, kromě Litvy, Švédska a Maďarska, klesly počty onemocnění. Přispělo k tomu chladné a suché období zimy s teplotami i minus 20 stupňů Celsia, které přezimování klíšťat nesvědčí. „U této nemoci je ale běžné, že pokles v jednom roce střídá nárůst v dalším,“ varoval Maďar.

Klíšťata se vyskytují stále více i v oblastech blíže člověku - v zahradách, městských parcích či chatových oblastech. Aktivní bývají od března do listopadu. Prevencí nákazy je vhodné oblečení a pokrývka hlavy, vysoká obuv, ponožky vytažené přes okraj kalhot a užití repelentu. Samozřejmostí jsou prohlídky těla po návratu z přírody. „Jedinou praktickou jistotou prevence je ale očkování. Vakcína je vysoce účinná u lidí všeho věku, včetně seniorů,“ zdůraznil Maďar.

Prevenci očkováním doporučily Evropská komise i Světová zdravotnická organizace v oblastech s více než pěti případy na 100 000 obyvatel. V Česku je ale očkováno jen 20 procent lidí, což podle Maďara k úbytku případů nestačí. V Evropě je nejvíce očkovaných obyvatel v Rakousku - 88 procent. Podle Maďara k tomu přispěla osvětová kampaň ve školách. Za posledních deset let se v této zemi podařilo očkováním zabránit více než 4 000 onemocnění a více než 30 úmrtím.