Alkohol z karlovarského nelegálního skladu obsahoval dráždivé činidlo

Karlovy Vary - Lihoviny, které před týdnem našla Státní zemědělská a potravinářská inspekce v nelegálním skladu v Karlových Varech, pochází zřejmě z nelegální výroby. Rozbor ukázal na denaturační činidlo 2-propanol v lahvích. Provozovatel skladu neměl k 320 litrům zadrženého alkoholu potřebné doklady, část ani neměla označení výrobní šarže. Přestože patří k základní charakteristice činidla dráždivost a hořlavost, zdraví člověka lihoviny akutně ohrozit nemohly.

Inspekce objevila denaturační činidlo ve třech nápojích čtyř šarží. Na etiketě měly:

  • Kwaczek Tuzemák 40% v půllitrovém balení
  • Kwaczek Tuzemský 40% v litrovém balení
  • Kwaczek Vodka 40% v půllitrovém balení

„Jde o množství, které nemůže akutně ohrozit zdraví člověka, zákon však zakazuje přítomnost jakéhokoli množství činidla,“ vysvětlil mluvčí inspekce Pavel Kopřiva. To se přidává do lihu pro průmyslové využití.

Inspekce zahájí správní řízení s majitelem skladu jak pro tento prohřešek, tak pro prohřešky, které zjistila na místě minulý týden. Tehdy tam objevila 320 litrů lihovin bez potřebných dokladů s etiketou Milan Kwaczek a Likérka Drak a další potraviny. Sklad nebyl registrovaný, nesplňoval hygienické požadavky a nebyl zabezpečený proti škůdcům. Veškeré zjištěné informace inspekce předá také k vyšetření především Celní správě.