Spojí Zeman českou levici? Jde o to posílit, říká Škromach

Praha – Místopředseda sociální demokracie a Senátu Zdeněk Škromach připustil v pořadu Interview ČT24 možnost, že by se ČSSD před volbami spojila s menšími stranami. Z menších středolevicových stran chce sestavit protiváhu současné pravicové koalice po vzoru slovenského SMERu. O možné integraci české levice se začalo spekulovat po schůzce místopředsedkyně ČSSD Marie Benešové s nastupujícím prezidentem Milošem Zemanem. Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka i zástupci menších stran však hlubší integraci odmítají.

Podle Zdeňka Škromacha by sociální demokraté měli více spolupracovat se stranami ve středu a na levici politického spektra: „Určitě nebudeme čekat slučovací sjezd s komunisty, to je o něčem jiném, druhá věc ale je - a to je moje stanovisko už od voleb 2010 - že sociální demokracie by měla oslovit ty strany, které skončily pod pětiprocentní hranicí.“

Možná kandidáty ke spolupráci vidí ve Straně práv občanů Zemanovcích, Zelených, KDU-ČSL a Národních socialistech - LEV-21. Podle Škromacha se nesmí opakovat situace posledních voleb, kdy ČSSD sice vyhrála volby, ale nakonec vládu sestavila pravice.

„Jde o to, posílit volební výsledek sociální demokracie“

Proto chce postavit silnou protiváhu proti ODS a TOP 09. „Jde o to, aby občané, voliči, věděli, že jejich hlasy opět propadnou tím, že je dají těmto malým stranám. Anebo budou zúročeny tím, že budou volit buď sociální demokracii, případně ve spojenectví s dalšími stranami, které budou ochotné do takové koalice jít. V zásadě jde o to, posílit volební výsledek sociální demokracie,“ říká Škromach.

O integraci české levice se začalo spekulovat po schůzce místopředsedkyně ČSSD Marie Benešové se zvoleným prezidentem Milošem Zemanem, který údajně Benešové nabídl, že tomuto procesu pomůže. Zeman je přitom čestným předsedou Strany práv občanů ZEMANOVCI, která je horkým kandidátem na vstup do sněmovny.

V posledních volbách do sněmovny dostali Zemanovci 4,33 procenta hlasů a chybělo jim přibližně pouhých dvacet tisíc hlasů k překonání pětiprocentní hranice. „Nejsme projekt na jedno použití a dokázali jsme to tříletou historií a pořád zvedám tu hozenou rukavici, pořád nabízím sociální demokracii. Musím říct, že nechceme vypadat jako podbízivá nevěsta. Já si myslím, že dneska jsme bohatá nevěsta,“ uvedl v Hyde Parku ČT24 předseda Zemanovců Vratislav Mynář.

Co dokázal Róbert Fico na Slovensku

Podle Marie Benešové by se v Česku mohlo povést to, co dokázal Róbert Fico na Slovensku. Dnešní slovenský premiér v roce 2004 spojil svůj SMER a tři menší levicové strany, které měly minimální voličské preference. Jejich členům nabídl politickou budoucnost a sám získal důležitou značku sociální demokracie. Voliči mu od té doby jenom přibývají, od loňských voleb má většinu v parlamentu a sestavil jednobarevnou vládu.

Předseda komunistů Vojtěch Filip projekt integrace levicových stran odmítl: „Jsem příznivec toho, že politické strany mají suverénně vystupovat v rámci předvolební kampaně.“ Některé hlasy tvrdí, že pokud by ČSSD a malé středolevé strany spolupracovaly, mohly by vládnout i bez podpory komunistů. Jenže své zastánce myšlenka integrace zatím nenašla ani u menších stran, s jejichž hlasy plán části ČSSD počítá. Nedůvěru již vyjádřili zelení nebo LEV 21 Jiřího Paroubka.

Plánu není nakloněn ani předseda sociálních demokratů Bohuslav Sobotka: „Sociální demokracie by měla kandidovat jako samostatná politická strana, součástí mého konceptu nejsou předvolební koalice.“

„Sociální demokracie už jednou slučovací sjezd s komunisty měla“

Sobotka pokračuje: „Sociální demokracie už jednou slučovací sjezd s komunistickou stranou měla, to bylo v létě 1948. Já si nemyslím, že bychom se k této zkušenosti měli vracet.“ Ostatní levicové subjekty jsou podle něj spíše marginální a slučování s nimi nedává příliš smyslu. I ve většině zemí Evropské unie je prý levice pluralitní, což je dle Sobotky přirozený stav.

První místopředseda ČSSD Michal Hašek navrhuje vytvořit „diskusní platformu, na které bude levice více koordinovat své kroky, jak na parlamentní půdě, tak na úrovni regionální a komunální.“

Kam směřuje česká levice, by mohlo být zřejmé na konci března. Tehdy již budou jasné poměry sil ve vedení stran po sjezdech ČSSD a Strany práv občanů ZEMANOVCI.

Video Interview ČT24
video

Interview ČT24

Interview ČT24

Profilový rozhovor s významnou osobností, která má co říci k aktuálnímu dění v ČR nebo ve světě

Události: Kam směřuje česká levice?