Učitelé nabádají školáky, aby nepili neznámý alkohol

Ústí nad Labem – Učitelé na Ústecku varují středoškoláky před pitím alkoholu neznámého původu. Policistům se totiž stále nepodařilo zjistit původ metanolu, kterým se otrávila 16letá dívka. Nenašli ho v žádné z lahví, které v souvislosti s případem zkoumali. Policie proto sestavila zvláštní tým. Dívka zemřela v neděli 27. ledna v ústecké Masarykově nemocnici.

Hygienici na všechny školy v kraji poslali dopis, kde žádají, aby pedagogové děti na rizika upozornili. V době maturitních plesů totiž konzumace alkoholu stoupá. Téma alkoholu se tak dostalo i do běžného vyučování. Vysvětluje se ve třídách, varování jsou i na nástěnkách. Učitelé i hygienici věří, že čím víc se o problému bude mluvit, tím budou studenti opatrnější.

Dívka se k lékařům dostala už v bezvědomí, proto policie neví, kde se závadného alkoholu napila. Podle dostupných informací si alkohol dala doma v Chomutově i na večírku s přáteli v Děčíně. Podle krajského hygienika Josefa Trmala byly provedeny kontroly na diskotékách v lokalitách, kde se dívka mohla pohybovat, ale bez výsledku. Zdroj metanolu, kterým se dívka otrávila, se podle policie může nacházet v rámci kraje kdekoli.

Mezi lidmi stále kolují tisíce litrů nebezpečného alkoholu. Celkové odhady hovoří o tom, že závadného alkoholu bylo vyrobeno na patnáct tisíc litrů. Dvě třetiny z nich se už policii podařilo vypátrat. Spekuluje se ale i o tom, že zbylých pět tisíc litrů v tichosti zlikvidovali sami distributoři.

Metanolová kauza vypukla loni v září. V Česku zemřelo na otravu metanolem 40 lidí, dalším víc než 120 lidem způsobil zdravotní problémy. Tři oběti si vyžádal metanol v Polsku. Nejvíce otrav i úmrtí je v moravských krajích. Policie už obvinila sedm desítek lidí. Třem ze stíhaných hrozí výjimečné tresty za úmyslné obecné ohrožení. Vyšetřování ale ještě několik měsíců potrvá. 

Video Reportáž Petry Tachecí
video

Reportáž Petry Tachecí