Dopravní kampaň zadarmo: Řidiči filmují skutečné nehody

Praha – Na internetu vzniká spontánně dopravně bezpečnostní kampaň, která nestojí ani korunu. Na webu se čím dál častěji objevují videa zachycující skutečné nehody. Umisťují je tam řidiči, kteří svá auta vybavili kamerami.

Videa zobrazují smyky i čelní nárazy. „Jsou to situace, při kterých vás zamrazí. Uvědomíte si, že když pojedete rychle, může se stát tohle, když nedáte přednost, může se stát tohle,“ komentuje to mluvčí asistenční služby ÚAMK Igor Sirota.

Smyk na mokré nebo namrzlé silnici je jednou z nejčastějších příčin nehod, ke kterým v těchto dnech zhusta dochází. Jenom za posledních sedm dní zahynulo 14 lidí, což je o 9 obětí více než ve stejném období vloni.

„Nahrává to, jakmile otočíte klíčkem“

Záznamová zařízení mohou být například součástí zpětného zrcátka. Dvě kamery snímají dění před i za autem. „Nahrává to, jakmile otočíte klíčkem, takže se o to vůbec nemusíte starat,“ vysvětluje prodejce autodoplňků Jiří Jareš.

Podobná videa pomáhají při vyšetřování i pojišťovnám a policii, která desítky záznamů prověřuje na internetu. Ředitel dopravní policie Leoš Tržil dodává: „Spíše se zaměřujeme na protiprávní jednání řidičů, zejména na otázky rychlé jízdy a předjíždění.“

Video Reportáž Richarda Samka
video

Reportáž Richarda Samka