Začíná týden manželství - umění, kterému se lze naučit

Praha - V Česku dnes začíná Národní týden manželství, který má propagovat soužití v tradičním svazku. Mottem sedmého ročníku se stala věta „Manželství je umění“. Program, který potrvá do 17. února, nabídne po celé republice semináře, promítání filmů, koncerty, poutě, výstavy či obnovy manželských slibů. Chybět nebude ani zamykání zámků na důkaz lásky. Akce pořádají sdružení, církve či rodinná centra.

Zájem o manželství v Česku postupně klesá. Mnohé dvojice volí raději soužití bez svatby. „Tenkrát to bylo bráno jako jakási společenská povinnost, sociální role. V dnešní době je to spíš soukromá záležitost, která slouží k uspokojení osobních potřeb,“ říká koordinátor kampaně Petr Činčila.

Zatímco podle statistik před dvaceti lety připadlo na tisícovku obyvatel přes šest sňatků, v roce 2011 to byly už jen čtyři. Mimo manželství se v roce 1993 narodilo zhruba 13 procent dětí, předloni už 42 procent. Před dvěma desetiletími se rozpadlo 36 procent manželských dvojic, v roce 2011 pak 46 procent. 

„Až příliš mnoho párů se rozchází a manželství, která mohla být skvělá, končí tragickými rozvody. Rozpad rodiny nemusí být normou, pokud nenecháme zdi mezi námi vyrůst tak, že už se nedají překonat,“ uvedl jeden z organizátorů týdne Jan Frolík. Podle něj je sice manželství umění, ale zvládnout ho může každý, pokud chce. Pořadatelé uvedli, že manželský týden je příležitostí pro páry, aby pro svůj vztah něco udělali. 

Ilustrační foto
Zdroj: ISIFA
Autor: Capital Pictures

Bližší informace o kampani i o programu v jednotlivých krajích je možné najít na stránkách kampaně. Akce na podporu tradičního svazku se poprvé uskutečnila v roce 1996 v Británii. V Česku se koná od roku 2007. V současnosti se připravuje i v dalších 14 zemích.

Rozvod hned po první krizi

Organizátoři Národního týdne manželství se různými akcemi snaží upozornit na to, že počty rozvodů jsou příliš vysoké a lidé se v poslední době rozvádí hned po první krizi. Dokazují to i statistiky – manželství se nejčastěji rozpadají během prvních dvou až pěti let. Loňský rok navíc v počtu nově uzavřených manželství překonal historické minimum – své „Ano“ si řeklo jen 46 a půl tisíce párů.

Podle posledních čísel žije v České republice čtyři a půl milionu ženatých mužů a vdaných žen. Rozvedených je přes jeden milion. Trend, kdy každé druhé manželství končí rozvodem, se výrazně nemění už posledních osm let. Nejúspěšnější jsou v manželství obyvatelé Vysočiny, Zlínského a Jihomoravského kraje. Opačné příčky žebříčky obsadily páry na Karlovarsku, Ústecku a Liberecku. A z hlediska trvání sňatku jsou zase nejvíc ohrožené páry v období prvních dvou až pěti let.

Video Týden manželství tématem Studia 6
video

Týden manželství tématem Studia 6