Fischer má kvůli volební kampani milionové dluhy

Praha - Neúspěšný prezidentský kandidát Jan Fischer dluží na svou volební kampaň sedm až osm milionů korun. Na svém transparentním účtu má ale jen několik tisíc. Nyní prý jedná se svými sponzory, jak dlužnou částku uhradit. Ti ale o žádných dalších darech už neuvažují. Informaci přináší dnešní MF Dnes. Předseda volebního výboru Jan Pirk v rozhovoru pro ČT uvedl, že do 24. února přislíbil Fischer celou věc vyřešit.

Fischer svůj několikamilionový dluh potvrdil. „Jednám se svým největším sponzorem, případně dalšími sponzory,“ uvedl neúspěšný kandidát na prezidenta. Jeho největším dárcem byl miliardář Tomáš Chrenek. Ten však sdělil, že o žádném dalším daru nejedná. Ani druhý největší sponzor, směnárník Mikuláš Šveda, prý už o žádném dalším sponzorování neuvažuje. Ficher dluží zhruba 3,6 milionu korun za propagaci poště a další miliony pak za kampaň v multikinech.

31. ledna ukončila činnost Fischerova kancelář. Když bylo nutné zaplatit zaměstnancům mzdy a uhradit další výdaje, Fischer musel poslat 350 tisíc korun ze svých prostředků. Prodává se také zařízení kanceláře, výtěžek půjde na doplacení faktur.

Jan PirkPředseda volebního výboru Jan Pirk„Vede ta jednání, řekl bych, ve dne v noci a slíbil, že do konce příštího týdne to bude vyřešené… Pan Fischer je ve velice svízelné situaci a jedná se sponzory, zda nezmění názor a peníze opravdu nedají.“


Fischer nyní odjíždí na třítýdenní dovolenou. Na ní chce přemýšlet o tom, co bude dělat dál. Ve hře je i založení nové politické strany.

Největším Fischerovým rivalům Schwarzenbergovi a Zemanovi problémy s dluhy podle šéfů jejich kampaní nehrozí. „Zůstane tam přebytek v řádu desítek tisíc korun,“ uvedl volební manažer Schwarzenbergovy kampaně Marek Pražák. „U nás jsme se nepouštěli do žádného harakiri jako u pana Fischera a u nás budou závazky pokryty,“ sdělil rovněž šéf Zemanovy kampaně Vratislav Mynář.

Financování kampaně prezidentských kandidátů prověří senátní mandátový a imunitní výbor, jejich účetnictví ale dostane až po uplynutí dvou měsíců od voleb, tedy na konci března. 

Video Reportáž Jiřího Hynka
video

Reportáž Jiřího Hynka

Reportáž Jiřího Hynka

Jan Pirk ve Studiu ČT24 o dluzích Jana Fischera