Pomocníci české armády v Afghánistánu stojí o azyl v ČR, bojí se pomsty

Praha – Afghánští tlumočníci spolupracující s českými vojáky při spojenecké misi ISAF se obávají pomsty opozičních sil, která by je mohla potkat po odchodu vojáků ze země. Práce tlumočníků na afghánském území představuje důležitý prvek pro úspěch a bezpečnost operací. Proto je logické, že cítí ohrožení, uvedla mluvčí generálního štábu Jana Růžičková.

Armáda podle ní zájem Afghánců o azyl v České republice zaznamenala. Pro české vojáky v misi namířené proti povstalcům z hnutí Taliban pracují zhruba dvě desítky tlumočníků. Ministerstva obrany a zahraničí se zabývají těmi, kteří se odvety obávají. Vnitro zatím podobné žádosti o azyl neeviduje.

Afghánci pracující pro některou z koaličních armád bývají obviňováni z kolaborace. Stávají se také terčem povstaleckých útoků. Podle BBC je příslušníci Talibanu označují za „bezvěrce“ a vyhrožují jim smrtí. Radikálové podobně reagují například i na ženy, které odmítají tradiční pasivní roli. 

O tlumočníky se starají i další země

Podobné problémy řeší i další země koalice. Server BBC například v pondělí upozornil na obavy Afghánců, kteří pracují pro britské síly. Kanada zase vyhlásila speciální imigrační program, v němž přijímá stovky Afghánců. O překladatele se starají i Spojené státy, Austrálie nebo Nový Zéland. 


Letos v zemi po pěti letech skončil český provinční rekonstrukční tým, který působil v provincii Lógar. Stáhnou se i další jednotky. Velké kontingenty v budoucnu nahradí menší poradní týmy, které budou cvičit afghánské vládní síly. Počet českých vojáků v zemi se má do konce roku 2014 snížit z více než pěti stovek na přibližně 150. Jako první budou odcházet bojové a jako poslední zabezpečovací jednotky.

Podle náčelníka generálního štábu Petra Pavla se do konce roku 2014 počet českých vojáků v Afghánistánu sníží z více než pěti stovek na přibližně 150. Jako první budou odcházet bojové a jako poslední zabezpečovací jednotky. Stahování spojeneckých armád souvisí s postupným předáváním odpovědnosti za obranu země nově budovaným afghánským vládním silám.