Klaus se loučil v jižních Čechách, Zeman se přivítá na Zlínsku

České Budějovice – Dosluhující prezident Václav Klaus vyrazil na jednu z posledních cest po České republice a navštívil dnes Jihočeský kraj. O víkendu zamíří na oficiální návštěvu Vysočiny. Klausův nástupce v prezidentském úřadě Miloš Zeman potom potvrdil, že jeho první cesta povede do Zlínského kraje. Na Pražském hradě usedne 8. března.

Prezidentovi Václavu Klausovi zbývají ve funkci poslední tři týdny. V rámci loučení se s úřadem hlavy státu dnes také zavítal do Jihočeského kraje; shodou okolností právě jižní Čechy byly vůbec prvním regionem, který před deseti lety coby nově zvolený prezident navštívil.

Na pivo a pro máslo

Dnes se Klaus podíval do pivovaru Budějovického Budvaru, kde spustil novou stáčírnu a současně se postavil proti jeho privatizaci. „Bylo velmi rozumné, že jsme Budvar uchránili, a myslím, že jsem k tomu přispěl i já, aby zůstal a vůbec fungoval,“ uvedl s tím, že je dobře, že podnik zůstal národní. „Pivo k nám přece patří, a když jsem kdysi hrával košíkovou, nebyly žádné iontové nápoje a žádné módní drinky, a to my jsme samozřejmě po tréninku a po zápase šli na pivo.“

V Madetě se setkal se zaměstnanci a ostře se ohradil proti verdiktu evropského soudu, který zakázal mlékárnám používat název pomazánkové máslo. Změnu označil za směšnou a nedůstojnou. „Jestli jsme takhle klesli, že se budeme prát o tyhle věci a podstatné věci nechávat mimo, tak je to falešná hra, kterou já jsem vždycky neměl rád,“ řekl novinářům.

Zeman vyrazí na Zlínsko

S podobnými výjezdy po Česku do budoucna počítá i Klausův nástupce Miloš Zeman. Předpokládá, že během svého mandátu navštíví všechny kraje; první přijde na řadu Zlínsko. „Jeden z představitelů Zlínského kraje za mě slíbil, že na první návštěvu pojdu do Zlínského kraje, tak cítím povinnost to dodržet,“ uvedl Zeman. Doprovázet ho chce jeho dcera Kateřina.

Video Reportáž Lukáše Dolanského
video

Reportáž Lukáše Dolanského

Reportáž Lukáše Dolanského

U - 14.2.13