Řidiči: Povinná prohlídka asi až v 65 letech

Praha - Řidiči-neprofesionálové budou muset chodit na první povinnou zdravotní prohlídku až v 65 letech, a nikoli již v 60 letech, jak je tomu nyní. Dnes o tom rozhodla sněmovna, když schválila senátní novelu, která věk první povinné prohlídky zvyšuje. Normu ještě musí posoudit Senát.

Senátoři původně navrhli zvýšit tento věk až na 68 let, ale poslanci hranici snížili na 65 let. Ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09) řekl, že pokládá zvolenou věkovou hranici za rozumný kompromis. Další prohlídce se budou muset řidiči podrobit stejně jako dosud v 68 letech a pak pokaždé po dvou letech.

Senátoři Tomáš Grulich a Jiří Oberfalzer (ODS) novelu předložili kvůli tomu, že pokládají povinné kontroly zdravotní způsobilosti neprofesionálních řidičů v 60 letech věku za přežitek. „Věk odchodu do důchodu se již řadu let prodlužuje a bude v blízké budoucnosti dosahovat 65 let. Jsou-li lidé do 65 let v kondici pracovat, je neadekvátní pochybovat o jejich schopnosti řídit,“ tvrdí senátoři.

Psychologické testy pro řidiče-profesionály má hradit zaměstnavatel

Řidiči za tuto prohlídku platí, cena je ale podle Hegera pod úředním dohledem. Lékař musí dokladovat, že cena za prohlídku odpovídá nákladům a přiměřenému zisku, uvedl. „Pro důchodce, který má malé příjmy, to může být zatěžující a argument, že se prodlužuje věk odchodu do důchodu, a přitom se takto neprofesionálové trošku 'sekýrují', tak si myslím, že je docela namístě,“ připustil.

Poslanci také schválili pozměňovací návrh hospodářského výboru, který stanoví, že náklady na psychologické vyšetření řidičů nákladních aut, kteří jsou zaměstnáni u některého dopravce, hradí jejich zaměstnavatel. Řidiči, kteří přišli o řidičský průkaz a pro jeho znovuzískání musí vyšetření podstoupit, si ho budou muset zaplatit sami.

Video Nová pravidla pro řidičské prohlídky
video

Nová pravidla pro řidičské prohlídky