Průlom v Zelené úsporám - stát přidá i na novostavby

Praha - Už v srpnu budou moci lidé znovu žádat stát o peníze na zateplení svých domů. Vláda dnes totiž schválila věcný záměr programu „Nová zelená úsporám“. Po jeho oznámení, stejně jako po skončení první vlny dotačního programu, nicméně zůstávají ve vzduchu mnohé otazníky. Především, zda se dostane na všechny žadatele o dotaci.

Kontury dotačního programu, který má letos po dvouleté odmlce nahradit populární Zelenou úsporám, jsou už známé. Až do roku 2020, tedy během osmi let, chce stát na úsporu tepla vydat miliardy, které hodlá získat z dražby emisních povolenek. Podle odhadů by mohla státní kasa takto utržit 14 až 27 miliard korun. Dalších deset miliard pak má přidat Evropská unie.

Během doby, kdy se podoba programu dolaďovala, došlo k podstatnému obratu. Ještě loni v listopadu ministr životního prostředí Tomáš Chalupa (ODS) na dotaz České televize řekl, že doposud zapovězené dotování nových rodinných domů je i v nové verzi Zelené úsporám až na posledním místě. Přednostně měli peníze z nového programu putovat na zateplování těch domů, na které se v první fázi nedostalo.

Ministr změnil názor

Konečný materiál ale právě s podporou úsporných novostaveb počítá. A to nejspíš už od roku 2014. Podmínkou je provedení takovýchto rodinných domků v přísném ekologickém standardu tak, aby spotřebovávaly minimum energie. Jde přitom o průlom - dosud se totiž stavba nových rodinných domů dotuje jen zcela výjimečně, ať už z národní kasy nebo eurofondů.

Jestli jde o výsledek tlaku firem, které nízkoenergetické domy stavějí a klienty chtějí motivovat dotacemi k jejich pořízení, anebo rozhodnutí ministra podpořit právě tento ekologický segment trhu, není známo. Ministr opakuje, že změna názoru je „běžným výsledkem otevřených debat.“ Výstavby nových domů se ale veřejně zastal i premiér Petr Nečas. „Očekávám, že program kromě rekonstrukcí podpoří výstavbu nových ekologičtějších sídel, jako jsou energeticky pasivní domy," řekl médiím loni v listopadu.

Lákavé dotace končí

Nová zelená úsporám má pomoct i těm, kteří by si bez dotací nemohli zateplení domu nebo třeba nový kotel dovolit. Výšku dotace zatím přesně spočítat nelze, protože detailní parametry programu ministerstvo stále dolaďuje. Se zaplacením až 90 % výdajů na zateplení domu ale počítat nelze.

Vedle dotace však přibude možnost žádat taky o velmi výhodný úvěr od Státního fondu životního prostředí (SFŽP), který pak žadatel postupně bude splácet. O úspěchu tohoto opatření ale pochybují například některé menší obce, které v rámci první Zelené úsporám nakonec nedostaly peníze na opravu veřejných budov.

Například Nové Město pod Smrkem na Liberecku chtělo takto opravit mateřskou školu. Za projekt na zateplení zaplatilo 250 tisíc korun s vidinou toho, že dotace od státu pokryje právě až 90 % z celkové ceny rekonstrukce. Ministerstvo ale nakonec vyplácení dotací na veřejné budovy kvůli nedostatku peněz ve fondu zastavilo. Obec tak školku postupně opravuje svépomocí. Starosta obce Pavel Smutný k tomu vzkazuje: „Ten program byl lákavý právě těmi 90 procenty, které dnes již neplatí. Dodnes nevíme, jestli nám nakonec budou přiděleny peníze, nebo ne.“ Svízelnou situaci podobných obcí tak nový dotační program sám o sobě nevyřeší.

Na koho se nedostane

Jen velmi zhruba lze zatím odhadnout, kdo všechno bude o dotace žádat. Ministr totiž ještě nepředložil parametry první výzvy, na základě které má být rozděleno ještě letos 1,4 miliardy korun. V první vlně programu si žadatelé přišli celkem na 18 miliard korun. Žádostí ale bylo víc, než Státní fond životního prostředí dokázal uspokojit, a tak muselo ministerstvo dokonce celý program zastavit. Na některé veřejné budovy usilující o podporu se tak nedostalo.

Ani Nová zelená úsporám ale nemá jisté zdroje příjmů. Prodej emisních povolenek má mezi lety 2013 a 2020 vynést zhruba 29 miliard korun. Cena za prodané povolenky ale v poslední době klesá a Tomáš Chalupa už dnes při spuštění programu přiznal, že vláda bude muset hledat i další zdroje příjmů tak, aby uspokojila všechny žadatele.

Zelená pro Zelenou úsporám (zdroj: ČT24)