ÚS Ratha nepustil: Funkce poslance může dávat příležitost ke korupci

Praha - Poslanec a bývalý hejtman David Rath neuspěl u Ústavního soudu (ÚS) ani s poslední stížností. V pořadí sedmý podnět směřoval proti rozhodnutí středočeského krajského soudu, který ponechal politikovi jako jeden z důvodů vazebního stíhání možné pokračování v trestné činnosti. „Je zřejmé, že i funkce poslance může k jednání korupčního charakteru poskytovat příležitost,“ napsal Ústavní soud a označil tak stížnost za neopodstatněnou.

„I funkce poslance je bezpochyby funkcí veřejnou, a to zároveň funkcí, jejíž výkon může mít vliv na různé finanční toky. Tak tomu může být kupříkladu u poslaneckých pozměňovacích návrhů,“ uvedl v usnesení Ústavní soud s tím, že se již v minulosti snažili poslanci za pomoci přílepku vyvést ze státního rozpočtu velké finanční prostředky. Členové sněmovny také například ovlivňují takzvané porcování medvěda.

Podle Rathova advokáta Romana Jelínka ale rozhodnutí znamená, že by všichni poslanci vinění z přijetí úplatku měli skončit ve vazbě kvůli možnému pokračování v trestné činnosti. „Dodávám že doktor Rath není policií stíhán ani prověřován v souvislosti s takzvanými legislativními přílepky či porcováním medvěda,“ uvedl.

Ústavní soud také konstatoval, že pasáže z odposlechů, na které Rath ve stížnosti odkazoval a které byly podle něj účelově upraveny policií, neměly vliv na verdikt, na základě kterého musel bývalý hejtman zůstat ve vazbě. Podle advokáta tím ale Ústavní soud řekl, že i zfalšovaný důkaz může být podkladem pro uvalení vazby.

Rath v sérii ústavních stížností opakovaně kritizoval trvající vazbu, zajištění majetku, případně postup Poslanecké sněmovny, která povolila jeho stíhání. Soud mu ani jednou nevyhověl. Momentálně soud neeviduje žádnou další Rathovu stížnost, která by čekala na rozhodnutí. Jelínek však uvedl, že se politik v budoucnosti plánuje znovu na Ústavní soud obrátit s dalšími podněty.

Rath je od loňského května stíhán za to, že si údajně vzal sedm milionů za zmanipulování zakázky na opravu buštěhradského zámku. V září mu policisté rozšířili obvinění kvůli dalším údajným úplatkům. Bývalý hejtman je prý dostal za to, že zasahoval do soutěže na nákup zdravotnického vybavení pro kolínskou, kladenskou a mladoboleslavskou nemocnici. Poslanec, kterému hrozí až dvanáctileté vězení, obvinění odmítá. Spolu s Rathem je stíháno dalších deset lidí, ve vazbě je vedle Ratha i ředitelka kladenské nemocnice Kateřina Pancová a bývalý poslanec Petr Kott.

Podle dřívějšího vyjádření státního zástupce Petra Jiráta navrhne protikorupční policie obžalovat Ratha a jeho spoluobviněné do konce února. Žalobce pak chce případ poslat k soudu v průběhu března. Následně se chce zabývat trestním stíháním právnických osob v kauze.