Aktivisté chystají akce proti návratu komunistů k moci

Praha - Skupina protikomunistických aktivistů se sešla na pražském Staroměstském náměstí, aby vyjádřila názor, že komunismus nepatří do 21. století. Akce se uskutečnila při příležitosti nadcházejícího 65. výročí komunistického převratu z roku 1948. V mrazivém počasí se sešla desítka mluvčích jednotlivých iniciativ, aby v improvizovaném vystoupení upozornila na akce, které při této příležitosti odpůrci totalitního režimu pořádají - například protest proti návratu komunistů k moci, který se na Staroměstském náměstí uskuteční v pondělí v podvečer okolo sedmnácté hodiny.

Dnešní komponovaný brifink se konal symbolicky pod balkonem paláce Kinských, odkud v únoru 1948 promlouval k občanům tehdejší komunistický vůdce Klement Gottwald. Jeden z pořadatelů, Petr Marek z iniciativy Bez komunistů, ukázal „symbolické parte“, tedy Gottwaldovu fotografii s černou páskou.

„Takové naše motto je, že komunismus nepatří do 21. století, že vše, co komunismus znamenal a provedl, by mělo zůstat uzavřeno ve 20. století,“ prohlásil Marek. „V civilizované společnosti takové totalitní ideologie jako komunismus nepatří vůbec do veřejného života, natož aby se komunisté třeba i podíleli na vládě.“

Na akci dále vystoupil student třeboňského gymnázia Dominik Hořejší z iniciativy Komunisté nepatří ke kormidlu a informoval o tom, že budou následovat další protestní akce. Promluvili i další zástupci protikomunistických iniciativ z krajů. Akci narušil výkřiky pražský aktivista Zdeněk Ponert. Obvinil pořadatele ze lži a tvrdil, že současná vláda má na svědomí obětí ještě více.

Demonstrace na Staroměstském náměstí
Zdroj: ČT24

Proti spolupráci ČSSD s KSČM v Jihočeském kraji protestuje už od listopadu loňského roku řada lidí. Vznikla proto skupina Komunisté nepatří ke kormidlu. Nevole podpořená několika demonstracemi se nejprve zvedla hlavně kvůli tomu, že radním pro školství se stala členka KSČM. Vítězslava Baborová na začátku února kvůli zdravotním problémům na tuto funkci rezignovala. Jejího nástupce budou krajští zastupitelé volit 7. března.

V posledních dnech se navíc stupňuje napětí v jihočeské koalici ČSSD s KSČM. Sociální demokracie a její krajský klub vyzvaly komunistického radního Václava Kučeru, aby zvážil své další setrvání v krajské radě. Kučera na funkci nerezignoval, i když se objevila informace o tom, že byl před rokem 1989 evidován jako rezident Státní bezpečnosti.

Proti účasti komunistů v krajských radách se protestuje i dalších krajích. Ve Zlínském kraji například před několika dny aktivisté zorganizovali akci Vytrub si svého komunistu. Řidiči troubením před budovou krajského úřadu kritizovali účast komunistů v radě.

Komunistická strana převzala moc v republice během únorového převratu v roce 1948 (komunisty je nazýván Vítězný únor). Prezident Edvard Beneš přijal 25. února 1948 demisi 12 nekomunistických členů vlády a zároveň jmenoval ministry podle přání komunistického premiéra Klementa Gottwalda. Československo se prakticky dostalo do područí Sovětského svazu. Tato etapa skončila až na podzim 1989.

Video Vojtěch Filip v Událostech, komentářích
video

Vojtěch Filip v Událostech, komentářích

Vojtěch Filip v Událostech, komentářích

21.02.

Komentář Veroniky Kubátové