„Otevřené“ vydávání majetku církvím: Podané žádosti jsou tajné

Praha - Církve dosud státu poslaly třicet žádostí o vrácení majetku. Všechny jsou ale zatím tajné. Konkrétní seznam polí, lesů a dalšího majetku, který by měly získat zpátky, nechce ani jedna ze stran zveřejnit. Tajnosti už začínají kromě opozice kritizovat i někteří starostové. Premiér Petr Nečas (ODS) přitom v pátek řekl, že by měl být proces maximálně otevřený.

Nervozita roste například v pražské Březiněvsi, kde by mohl Řád maltézských rytířů získat čtyřicet sedm hektarů polí a také statek, ve kterém je mimo jiné sedm nájemních bytů. Státní pozemkový úřad navíc do statku v minulých letech investoval patnáct milionů korun. „Je to velký problém, protože my ani nevíme, o co bude konkrétně žádáno. Nikdo nás o ničem neinformoval,“ řekl ČT starosta Březiněvsi Jiří Haramul.

Státní pozemkový úřad tvrdí, že seznam žádostí zveřejnit nemůže. „Informace nám poskytly církve a neoprávnily nás s nimi veřejně nakládat,“ uvedla mluvčí úřadu Monika Machtová. Některé církve ale oponují, že seznam má zveřejnit stát. „Je v této chvíli na Lesích České republiky nebo na Státním pozemkovém úřadu, zda se rozhodnou zveřejnit, které žádosti byly podány,“ řekl už dříve generální sekretář České biskupské konference Tomáš Holub.

„Až bude potřeba, tak se to oficiálně zveřejní,“ reagovala ministryně kultury Alena Hanáková (TOP 09). Premiér Petr Nečas (ODS) přitom v pátek řekl, že by měl být proces vydávání majetku maximálně otevřený. Prohlásil to hned poté, co na uzavřeném jednání bez přítomnosti médií podepsal s církvemi smlouvy o finančním vyrovnání.

Video Reportáž Petra Vaška
video

Reportáž Petra Vaška