Smrt Vietnamce musí Česko vyplatit milionem, rozhodl soud

Brno - Česká republika musí zaplatit milion korun odškodného za smrt vietnamského občana. Rozhodl brněnský městský soud. Muž zemřel v roce 2009 po brutálním policejním zákroku. Peníze dostane jeho syn, který původně požadoval padesátkrát tolik. Dalších 50 milionů korun chce ve druhém procesu manželka zemřelého, v tomto případě bude soud pokračovat v polovině dubna.

Osmnáctiletý syn usmrceného Vietnamce se proti verdiktu pravděpodobně odvolá. Soudce Jan Sedláček dnes podotknul, že český právní řád termín exemplární potrestání nezná. Právě o něj přitom v podstatě právní zástupce syna oběti usiloval, když po České republice požadoval 50 milionů korun. Soudce ale nemohl požadavku vyhovět a byl nucen odškodné podstatně snížit.

Při vyčíslování odškodnění soudu sloužila jako orientační částka 240 000 korun. Obvykle je vyplácena v ČR jako odškodné za způsobení něčího úmrtí. „Tuto částku jsem výrazně navýšil. Prvním důvodem bylo to, že cizinec zažil před smrtí zvláště mučivé útrapy. Druhým pak byla skutečnost, že chlapec přišel o otce v pouhých 14 letech,“ vysvětlil soudce.

Mladík se v uplynulých dnech zahájení procesu zúčastnil, při dnešním vyhlášení rozsudku ale chyběl; trvale žije v Německu. Jeho právní zástupce Marek Sedláček neodcházel ze soudní síně spokojený. Připustil, že žaloba byla výší odškodného pokusem o průlom v českém právním řádu. Nyní se o verdiktu poradí s klientem a pak asi podá odvolání ke Krajskému soudu Brno. Sedláček upozornil, že policie, ministerstvo ani stát se za pochybení policistů neomluvili. Žaloba ale omluvu nežádala.

Incident se stal 4. ledna 2009 v podvečerních hodinách v brněnské Körnerově ulici. Trojice policistů prověřovala oznámení, že Vietnamec v drogovém opojení demoluje zařízení bytu a napadá přítomné. Po příjezdu policie seděl Hoang Son Lam v křesle, zásah i přesto vyvrcholil bitím Vietnamce, do kterého se kromě policisty Josefa Srnského údajně z vlastní iniciativy zapojila i sousedka. Podle obžaloby se zeptala, zda si „může kopnout“. Vietnamec po policejním zákroku skončil v cele, stěžoval si na zdravotní potíže. O den později zemřel. Měl zlomená dvě žebra, protrženou slezinu a krvácel do dutiny břišní.

Srnský stráví za útok deset let za mřížemi. Vietnamcova sousedka Kateřina Slavíčková si odpykává osmileté vězení. Policisté Jarmil Šimoník a František Jaroš dostali po třech letech nepodmíněně. Policisté patřili do kontroverzního týmu Delta. Obvinění označili za vykonstruované, bití popřeli, stejně jako Slavíčková.


Video Smrt Vietnamce musí Česko odškodnit milionem
video

Smrt Vietnamce musí Česko odškodnit milionem