Na svědkyni proti Daňhelovi tlačili vyšetřovatelé, plyne z její výpovědi

Praha – Hlavní svědkyně proti bývalému armádnímu pilotovi Karlu Daňhelovi, kterého obžaloba viní ze zneužití, policii přiznala, že si vše vymyslela. Její výpověď dnes přečetla v úvodu hlavního líčení soudkyně, dívka sama odmítla před soudem mluvit. Pilot je svědkem v kauze letounů CASA a obvinění spojuje se snahou ho očernit. Podle jeho advokátky je kauza výsledkem provokace vojenského zpravodajství, o kterém Daňhel tvrdí, že ho již několik let sleduje.

Daňhel jako expert na vojenskou techniku na generálním štábu zpracovával posudky k nákupu letounů CASA. Podle jeho slov na nákup tlačili politici a úředníci ministerstva obrany. Nákup těchto letounů pro českou armádu byl podle policie předražen o více než 650 milionů korun. Protikorupční policie kvůli tomu obvinila z porušování povinnosti při správě cizího majetku a zneužití pravomoci veřejného činitele bývalou ministryni obrany Vlastu Parkanovou (TOP 09), ta vinu odmítá.

Patnáctiletá dívka přišla k soudu s matkou, obě ale odmítly vypovídat. Soudkyně přečetla jejich výpovědi u policie. „Řekla jsem blbost, ke styku nikdy nedošlo,“ vypověděla mimo jiné dívka. Důvodem, proč původně řekla něco jiného, byl prý silný stres. Policisté se jí měli stále dokola ptát na totéž - zda měla s Daňhelem pohlavní styk. „Říkala jsem ne, ale to nezapisovali a ptali se mě pořád dál a já to pak odsouhlasila,“ tvrdí v policejním protokolu. Dále uvedla, že ji nikdo nenutil, aby vzala svou výpověď zpět.

Obžaloba uvádí, že měl Daňhel podle vyšetřovatelů pohlavní styk s dívkou loni v dubnu v jednom pražském hotelu, když jí ještě nebylo patnáct let. Daňhel ve své výpovědi uvedl, že měl s její matkou v té době milenecký vztah. Dívka za ním přijela do Prahy ze Severomoravského kraje kvůli nakupování šatů a původně měla odjet tentýž den domů. Nakonec ale šli do kina a dívku nechal přespat v hotelovém pokoji, který měl rezervovaný, protože v metropoli něco vyřizoval. Druhý den ráno ji pak odvezl do Pardubic, kde měla vhodné spojení vlakem Pendolino.

Daňhelova obhájkyně Lucie Hrdá:

„Nezletilá odvolala své původní tvrzení. Vysvětluji si to tím, co uvedla ona sama, že na ni byl činěn nátlak, to znamená, že tak dlouho jí byly kladeny otázky, které osobně považuji za návodné, až tomu tedy nějakým způsobem podlehla.“


Advokátka Lucie Hrdá zmínila, že podle jejího klienta je kauza provokací vojenského zpravodajství. To prý dokazuje i fakt, že policie se o případ zajímala na základě informací z tajných zdrojů, nikoliv po ohlášení poškozené nebo někoho jiného. „Jediným podnětem (vyšetřování) je úřední záznam policejního orgánu, že z tajných zdrojů bylo zjištěno, že se obžalovaný měl nacházet v konkrétní době v domě s nezletilou dívkou. Za tou se policisté rozjeli a zbytek už víte,“ řekla novinářům Hrdá.