Českým občanem snadno a rychle. Dětem migrantů postačí prohlášení

Praha - Mladí cizinci by mohli mít od příštího roku snadnější přístup k českému občanství. Zákon připravovaný ministerstvem vnitra počítá s tím, že migranti, kteří v Česku dlouhodobě žijí a patří do tzv. druhé generace, budou moci získat státní občanství pouze prohlášením. K němu by měl stačit rodný list a potvrzení o trvalém pobytu.

Až doteď mohli občanství prohlášením získat jenom Slováci. Nově by teď mohla na občanství snadněji dosáhnout širší skupina mladých migrantů do 21 let. „Jedná se o cizince tak zvané druhé generace. To znamená, že jejich rodiče zde žijí, oni zde mají trvalý pobyt,“ informoval mluvčí ministerstva vnitra Vladimír Řepka.

Krok ministerstva oceňují neziskovky pracující s migranty - i když některé z nich upozorňují, že hranice jedenadvaceti let je příliš nízká. „Určitě je to úprava, která posiluje integraci. Je to podpořeno i tím, že nová úprava umožňuje dvojí občanství, což je poměrně rozhodující pro hodně žadatelů,“ podotkla ředitelka Sdružení pro integraci a migraci Magda Faltová.

V Česku žije asi 400 tisíc cizinců. Nejpočetnější skupinou jsou Ukrajinci, druhou příčku drží Slováci a třetí jsou Vietnamci. Právě ti také v Česku zůstávají ze všech cizinců nejdéle. Převážně na jejich děti by se také mohlo nové opatření vztahovat.

Video Mladí cizinci možná získají české občanství snadněji
video

Mladí cizinci možná získají české občanství snadněji