Hlavní důkaz proti soudci Havlínovi: Skrytá kamera v jeho kanceláři

Praha - Vedení pražského městského soudu se rozhodlo podat kárnou žalobu na vazebně stíhaného soudce Ondřeje Havlína. České televizi to řekl šéf soudu Jan Sváček. Žaloba souvisí s kontrolou, která odhalila, že Havlín ve dvaadvaceti případech nepozval k soudu poškozené. Havlín je už třetí týden ve vazbě kvůli obvinění z přijímání úplatků. Základním důkazem o korupci mají být nahrávky skryté kamery, kterou do jeho kanceláře umístila policie.

Havlín pracoval jako soudce u Obvodního soudu pro Prahu 2, na starosti měl i dopravní agendu. Advokáty obžalovaných k soudu zval, na poškozené ale poněkud zapomínal. Byli mezi nimi především účastníci dopravních nehod, kteří tak v řadě případů nemohli žádat odškodnění. „To je samozřejmě velký problém, zbavuje to poškozené jakýchkoliv procesních práv a aktivit,“ poznamenal Sváček. Některým poškozeným podle něj dokonce nebyly doručeny ani rozsudky.

Vedení městského soudu zvažuje i trestní oznámení, protože Havlín mohl nepozváním poškozených nadržovat pachatelům. Kontrola soudcových spisů začala ještě před jeho zatčením kvůli korupci. Ve vazbě je teď kvůli obvinění z přijímání statisícových úplatků za zahlazování trestných činů. Ministr spravedlnosti navíc Havlína až do pravomocného ukončení kauzy dočasně zprostil funkce.

Jeden z obviněných měl nosit Havlínovi úplatky v katalogu se zájezdy   

Česká televize zjistila, že nikdo z hlavních aktérů kauzy nepodal proti obvinění stížnost a částečně se přiznali. Základním důkazem o korupci mají být nahrávky skryté kamery, kterou do kanceláře soudce Havlína umístila policie. Havlínovi, který rád cestoval, měl jeden z obviněných nosit úplatky v katalogu cestovní kanceláře.

Kromě Havlína policisté kvůli korupci stíhají i státního zástupce Františka Fialu. Obviněným je i advokát Karel Matějka nebo advokátní koncipient Boris Štefl. „Česká advokátní komora s nimi zahájila řízení o možném pozastavení výkonu advokacie,“ uvedla mluvčí komory Iva Chaloupková.

Video Městský soud podá na Havlína kárnou žalobu
video

Městský soud podá na Havlína kárnou žalobu