Po čtvrt roce mlčení Nečas promluvil: V čele obrany chci Picka

Praha – Premiér Petr Nečas navrhl prezidentu Miloši Zemanovi, aby ministrem obrany jmenoval stávajícího prvního náměstka Vlastimila Picka. Podle Nečase vyhovuje představě nadstranického odborníka. Ministerstvo obrany je bez vedení od konce prosince, kdy z něj byla odvolána Karolína Peake. Od té doby ho řídí sám Nečas. Pražský hrad už potvrdil, že prezident Picka jmenuje do funkce zítra v 11 hodin.

Informace o jmenování Vlastimila Picka do funkce ministra obrany se objevily už minulý týden. Na Pickově nominaci se podle dostupných informací Nečas dohodl s předsedou TOP 09 a ministrem zahraničí Karlem Schwarzenbergem. Minulý týden také jednal premiér asi hodinu s prezidentem Zemanem, média spekulovala o tom, že tématem rozhovoru byla právě obrana. O den později důvěryhodné zdroje ČTK z vládní koalice braly Pickův nástup do vlády jako hotovou věc.

Nečas tehdy odmítl jakákoliv jména komentovat. Na vývoj ovšem ostře reagovala vicepremiérka Karolína Peake, se kterou Nečas o věci zřejmě nehovořil. Upozornila, že ODS porušila dohodu, podle níž se na jméně nového ministra měli shodnout všichni tři lídři stran vládní koalice.

Prezident Miloš Zeman ústy své mluvčí Hany Burianové ocenil Pickovu nominaci do čela resortu obrany. „Je tímto nominováním potěšen,“ dodala Burianová pro ČT a potvrdila, že zítra v 11 dopoledne proběhne jmenování Picka do ministerského křesla. Na zprávy o Pickově možném angažmá v pátek reagoval Zeman „blahopřáním panu premiérovi k velmi dobrému výběru“.

Také stínový ministr obrany Jan Hamáček (ČSSD) ocenil, že se premiér Petr Nečas „konečně rozhoupal a po třech měsících našel odvahu navrhnout prezidentovi k jmenování Vlastimila Picka.“ Vyjádřil naději, že jmenování ministra armádu stabilizuje a že brzy představí své priority pro vedení resortu do konce volebního období, stejně jako personální obsazení klíčových postů v jeho vedení.

Petr GazdíkPetr Gazdík (TOP 09): „Je nutno si uvědomit, že v čase, který zbývá do voleb a vzhledem k ne úplně malicherným úkolům, které vláda má, je potřeba, aby to byl člověk, který resort zná a je schopne v práci plynule pokračovat. Takovým člověkem Vlastimil Picek je.“


Jmenování ministra přinese podle generála v záloze Jiřího Šedivého uklidnění především kvůli včasnému plánování aktivit vázaných na rozpočet. „Ministerstvo se téměř každý rok dostává do situace, že má problémy s čerpáním rozpočtu. Čím dříve ministr rozhodne, tím méně bude situace napjatá,“ uvedl generál pro ČT.

Turbulence na ministerstvu obrany začaly počátkem prosince, kdy z funkce ministra odstoupil občanský demokrat Alexandr Vondra. Reagoval tak na neúspěch v senátních volbách, kdy nepostoupil ani do druhého kola, stejně jako na vleklý případ kauzy ProMoPro spojené s dobou českého předsednictví EU. Občanská demokracie následně vyměnila s liberálními demokraty ministerstvo obrany za ministerstvo dopravy.

Silový resort postrádá řádného ministra od konce prosince, kdy byla po osmi dnech ve funkci odvolána vicepremiérka Karolína Peake (LIDEM). Premiér Nečas i prezident Klaus tehdy těžce nesli, že odvolala právě prvního náměstka Vlastimila Picka. Ten se po jejím sesazení vrátil do funkce, dohled nad resortem přebral premiér Nečas.


Video Vlastimil Picek bude ministrem obrany
video

Vlastimil Picek bude ministrem obrany

Vlastimil Picek bude ministrem obrany

z 16, 18.03.2013

Hana Burianová a Jan Hamáček o Pickově jmenování ministrem

Redaktor Aktuálně.cz Jan Gazdík o Pickově jmenování

Generál jiří Šedivý o nástupu Vlastimila Picka do čela obrany

Komentář Petra Gazdíka (TOP 09) ke jmenování Vlastimila Picka

Karolína Peake a Martin Kuba hosty Událostí, komentářů