Anticenu za matení veřejností si odnesla ČT za pořad o UFO

Praha - Český klub skeptiků Sisyfos dnes uděloval tradiční „satirické“ ceny za matení české veřejnosti - takzvané Bludné balvany. Anticenu letos dostala Česká televize za dokumenty o UFO a tajemných vlastnostech vody či Jan Frank za léčbu podle horoskopů. Vyhlášení cen 15. ročníku se odehrálo v podvečer na Matematicko-fyzikální fakultě Univerzity Karlovy v Praze.

Česká televize klub upoutala třeba tím, že v dokumentu, který uvedla, zkoumal léčitel vliv hudby na růst sněhových vloček. Zaujal také další dokument „Pološero/Setkání s UFO“ založený na svědectvích Čechů, kteří údajně přišli do kontaktu s mimozemšťany, nebo britský snímek „Plný signál - nebezpečí mobilních telefonů a elektromagnetického záření“.„Rozhodně to nebyly pořady vzdělávací, spíše matoucí, nepatřící do vysílání veřejnoprávní televize,“ míní klub.

S pomocí horoskopu odhalí nemoc a stanoví léčbu

V kategorii jednotlivců obsadil první příčku Jan Frank. Cenu si vysloužil svou „radixovou medicínou“, podle níž prý s pomocí astrologie dokáže odhalit i rakovinu. V obou kategoriích ještě klub udělil stříbrné a bronzové balvany. Anticenu dostaly firmy Z-technology a Zapper Centrum ČR za přístroj údajně léčící téměř všechny nemoci za pomoci blíže neurčených frekvencí.

Zakladatel spolku Sisyfos Jiří Grygar při předávání Bludných balvanů
Zakladatel spolku Sisyfos Jiří Grygar při předávání Bludných balvanů

Český klub skeptiků uděluje Bludné balvany proto, aby zvýraznil přínos jednotlivců i různých spolků k matení české veřejnosti a rozvoji „blátivého způsobu myšlení“. „To přirovnání vymyslel pan doktor Jiří Grygar (pozn. astronom, zakladatel spolku Sisyfos). Když jdete v blátě v poli, najednou tam uvíznete. V tom myšlení to někdy také tak bývá, že myšlení je potom rozostřené a nejasné. Pak přešlapujete na místě a nevíte, kam nakonec dospějete,“ uvedl matematik a současný předseda spolku Čeněk Zlatník.

Spolek tak každoročně upozorňuje na oblasti, které se snaží „vědeckou“ formou obhajovat nevědecké aktivity a jevy, či vědecké názory zkreslují. Každoročně tak Komitét v čele s Grygarem poukazuje například na okultní, esoterické a paranormální názory, biotroniku i nekonvenční medicínu a další alternativní obory. „Naší snahou je vysvětlit podstatu, výhody i reálná rizika těchto nových oborů a vyvracet názory mylné nebo záměrně deformované,“ uvádí web spolku Sisyfos. 

Každým rokem se uděluje 6 cen – zlatý, stříbrný a bronzový balvan v kategoriích jednotlivci a družiny – tedy firmy či skupiny. Organizátoři upozorňují, že na udělení Bludného balvanu není právní nárok, není proti němu ale ani odvolání anebo slitování. V případě, že oceněný jednotlivec získá posléze Nobelovu cenu, je povinen cenu vrátit výboru Sisyfa, jenž musí jmenovaného vymazat z rejstříku laureátů a tvrdit, že nikdy vyznamenán nebyl.


Zástupci sdružení uvádějí, že jejich hlavním cílem je obhajoba současných vědeckých poznatků. Přiznávají však, že kritické myšlení a věda nemohou obsáhnout veškeré jevy kolem nás. „Samozřejmě že ne. S vědou a kritickým myšlením všude nevystačíme, ale na druhé straně jsou to přístupy, bez nichž se neobejdeme,“ dodává Zlatník. 

V loňském roce si ocenění vysloužila například propagátorka léčivého hledění do Slunce, které prý lepší zrak a odblokuje mozek. Porotu zaujal také vysokoškolský pedagog, zabývající se dlouhodobě diagnostikou psychiky žáků na základě jejich písma, politicky nekorektní server či společnost provozující přístroj k analyzování stavu lidského těla během několika minut.  

Video Rozhovor s Čeňkem Zlatníkem
video

Rozhovor s Čeňkem Zlatníkem