60:40 – Tak maturanti namíchali jazyky s matematikou

Praha – Po sjednocení státních maturit do zkoušky o jediné, základní úrovni se pro maturitu z cizího jazyka rozhodlo 60 procent, z matematiky bude maturovat 40 procent žáků. Informovalo o tom Centrum pro zjišťování výsledků vzdělávání (Cermat) a ministerstvo školství. Cermat také zveřejnil podrobný systém kontrol, jimiž budou jednotlivé zkušební testy procházet; snaží se tak zabránit kontroverzím, které loni vyvolala zejména vyšší úroveň maturity z matematiky.

„Maturitní zkouška bude v povinné části probíhat ze dvou předmětů – z českého jazyka a cizího jazyka, nebo matematiky. Je stanovena jedna úroveň,“ informoval náměstek ministra školství pro vzdělávání Jindřich Fryč.

„Naším cílem je, aby zkouška byla více transparentní, abychom byli více otevření, a to nejen z hlediska komunikace, ale i z hlediska možnosti připravit se na maturitní zkoušku co nejlépe,“ dodal ministerský náměstek. Cermat proto dnes na svých webových stránkách zveřejnil také ilustrační testy ke všem zkouškám.

Začíná se 2. května:

Testy a písemné práce se budou psát od 2. do 9. května. Ústní zkoušky proběhnou od 16. května do 10. června. Proti loňsku si už ale studenti nemusí vybírat, jestli chtějí lehčí, či těžší verzi. Dostanou jen základní variantu. Vedle státní maturity nadále běží školní část zkoušky, která čítá dva až tři povinné předměty. Maturitní vysvědčení se mají rozdat nejpozději do půlky června.


Zájem o matematiku klesl o 4 procentní body

Ke zkouškám z dospělosti se přihlásilo přes 99 333 studentů. Cizí jazyk si zvolilo 60 procent maturantů, drtivá většina z nich (84 %) si vybrala angličtinu, z němčiny chce maturovat 12,5 % studentů. Maturitu z matematiky by mělo skládat 40 procent studentů, loni jich bylo 44 procent.

Právě maturitu z matematiky provázely v loňském roce komplikace, pochyby panovaly zejména u její náročnější verze, která na splnění úloh nedávala dostatek času. Posuzování testů proto Cermat dodatečně zmírňoval.

Letos chce podobným problémům zabránit podrobnou prověrkou testů. Podle ředitele Cermatu Jiřího Zíky na nich práce probíhaly půl roku, vedle testové úlohy procházely odbornou revizí, pilotními zkouškami i hodnocením validační komise. „Hodnocení písemných prací z češtiny budou probíhat na školách. Vycházeli jsme z doporučení odborné skupiny, která vyhodnotila, že model maturitní zkoušky nebyl úplně optimální,“ doplnil náměstek ministra školství Jindřich Fryč.

Video Tisková konference k letošním státním maturitám
video

Tisková konference k letošním státním maturitám

Tisková konference k letošním státním maturitám

TK - 25.3.13

Reportáž o státních maturitách

Reportáž o letošních maturitách