Cvičení Zóna 2013 rozjela fiktivní jaderná havárie

Dukovany (Třebíčsko) – Sirény vydávající zkušební tón se rozezvučely v Dukovanech a okolí před devátou hodinou. Po cvičné poruše hlavního parního kolektoru tak ohlásily fiktivní jadernou havárii a rozběhlo se cvičení Zóna 2013. Počítá s účastí až 1 600 lidí a zapojením skoro stovky kusů techniky. Třídenní cvičení má prověřit ochranná opatření a součinnost jednotlivých státních úřadů, ministerstev a složek integrovaného záchranného systému. ON-LINE reportáž ze cvičení můžete sledovat na stránkách Státního úřadu pro jadernou bezpečnost.

Podle scénáře cvičení praskl dnes v noci hlavní parní kolektor na druhém reaktorovém bloku, radioaktivní látky unikají do sekundárního okruhu. „Sešel se i krizový štáb Jaderné elektrárny Dukovany, který situaci převzal a řeší,“ řekl pro ČT mluvčí elektrárny Petr Spilka k cvičnému poplachu. Havarijní štáb podle něj situaci zpočátku cvičně nezvládne, radioaktivní látky se šíří mimo areál elektrárny, což podle scénáře donutí vládu vyhlásit stav nouze. Díky tomu se zapojí i centrálně řízené složky integrovaného systému i armáda. „My jsme tady jakási kulisa, aby mohla cvičit celá republika,“ dodal mluvčí.

Na místě simulované havárie zasáhla havarijní četa a hasiči z podnikové jednotky a města Třebíče. Pracovníci elektrárny kromě sloužící směny odešli do krytů. „Trávíme to tady většinou čtením, už to známe, víme, že tady musíme tu hodinku vydržet,“ prozradila jedna z pracovnic elektrárny. „My si zase raději povídáme, hrajeme si hry na mobilu. Je to takové zpestření, ale kdybych to měl absolvovat každý den, tak by to asi nebylo moc příjemné,“ dodal mladý muž. Jeden z krytů pak byl cvičně evakuován.

Video NO COMMENT: Průběh cvičení přímo v srdci jaderné elektrárny
video

NO COMMENT: Průběh cvičení přímo v srdci jaderné elektrárny

NO COMMENT: Průběh cvičení přímo v srdci jaderné elektrárny

Cvičení Zóna 2013

Koordinaci evakuace měl přímo v elektrárně na starosti havarijní štáb. „Štáb má dvě složky - jedna skupina má na starosti řízení a komunikaci s vnějšími orgány státní správy, druhou skupinou je technicky-podpůrné středisko, které je složené z odborníků na řešení těžkých havárií v oblasti jaderné energetiky,“ popsal mluvčí štábu Pavel Kresan. Jak v Dukovanech, tak v pražském krizovém štábu sledují i počasí. Zjišťují, jaké je ohrožení obyvatel, jakým směrem a v jaké vzdálenosti.

„Chtěl bych požádat občany, aby měli pochopení, pokud se setkají třeba s uzávěrami na silnicích. Je to součást nácviku situace, na kterou je třeba být dobře připraven,“ řekl hejtman Jihomoravského kraje Michal Hašek.


Krizový štáb Jihomoravského kraje po konzultaci se sousedním Krajem Vysočina, v jehož teritoriu se část „zasaženého“ území nachází, cvičně vyhlásil v obou krajích stav nebezpečí. Zároveň štáb odeslal dopis předsedovi vlády, aby mohl být vyhlášen nouzový stav na území celé republiky a zároveň pak zasedl ústřední krizový štáb vedený ministrem vnitra.

Přímo na místě pak probíhěhl nácvik evakuace obyvatel ze zasažené zóny a jejich dekontaminace. V činnosti je celostátní radiační monitorovací síť, v případě příznivého počasí vzlétnou letecké monitorovací skupiny.

Havarijní štáb dukovanské elektrárny
Havarijní štáb dukovanské elektrárny

Podle hejtmana Vysočiny Jiřího Běhounka (ČSSD) se na podobném cvičení v roce 2008 objevovaly nedostatky týkající se hlavně vzájemné komunikace mezi cvičícími. „Letos zatím vše funguje stoprocentně, ve spojení nebyly žádné problémy,“ řekl hejtman. Všechny složky integrovaného záchranného systému Kraje Vysočina, z nichž se dnes cvičení zúčastnilo kolem 300 lidí, podle něj zatím zahajovaly svou činnost přesně podle plánu krizového řízení.


Zítra se nácvik přesune mimo areál elektrárny. Celá akce skončí ve čtvrtek a vzápětí se zveřejní, jak celé cvičení dopadlo.

Součástí cvičení bude také simulovaná dopravní nehoda a dekontaminace jejích účastníků. Praktickou činnost si vyzkouší i střediska evakuovaných osob. Do řešení mimořádné události se zapojí kromě Úřadu vlády a osmi ministerstev také tři desítky dalších úřadů, záchranáři i samosprávy z Vysočiny a Jihomoravského kraje.

Mluvčí JE Dukovany Petr Spilka o pravděpodobnosti reálné havárie: „My dnes víme, že pravděpodobnost vlny tsunami v Japonsku byla 33 let. V zátěžových testech elektrárnu testujeme na události, které mají možnou frekvenci jednou za 10 tisíc let.“


Jedním z cílů cvičení je také prověření komunikace krizového štábu kraje s ústředním krizovým štábem. V historii podobných cvičení budou letos poprvé přítomni také zástupci Státního úřadu pro jadernou bezpečnost. Podle jeho předsedkyně Dany Drábové jsou ale situace, které byly součástí cvičení, realitě hodně vzdálené: „Aby bylo skutečně možno procvičit všechna ochranná opatření, je to celá série událostí, z nichž jedna každá je velmi nepravděpodobná… Musíme ale být připraveni i na to skoro nemožné.“

Video Mluvčí JE Dukovany Petr Spilka o cvičení Zóna 2013
video

Mluvčí JE Dukovany Petr Spilka o cvičení Zóna 2013

Mluvčí JE Dukovany Petr Spilka o cvičení Zóna 2013

s6, 26.03.2013

Tisková konference ke cvičení Zóna 2013

Cvičení Zóna 2013, den první

ZÓNA 2013

  • Cvičení orgánů krizového řízení dotčených ústředních správních úřadů, Kraje Vysočina, Jihomoravského kraje a složek integrovaného záchranného systému
  • Trvání cvičení: 26. 3. – 28. 3. 2013
  • Informace na infolince 950 270 180 (26. 3. mezi 11. a 17. hodinou a 27. 3. mezi 7. a 15. hodinou)