Po pádu rychle pryč ze sjezdovky. Sněmovna chystá lyžařský zákon

Praha – Lyžaře a snowboardisty by v budoucnu mohla čekat pravidla lyžařského provozu. Poslanecká sněmovna dnes navzdory vládním výhradám v prvním čtení podpořila návrh zákona, který pohyb na sjezdovkách upravuje. Lyžaři a snowboardisté mladší 18 let podle něj musí používat ochrannou přilbu, norma stanovuje i žádoucí chování na sjezdovkách – včetně toho, že po pádu mají lyžaři sjezdovku co nejrychleji opustit.

Návrh předložila skupina poslanců z několika stran včetně ODS a ČSSD. V důvodové zprávě píšou, že stanovit normy zákonem by přineslo vyšší právní jistotu, zákon navíc podle předkladatelů povede k větší zodpovědnosti.

Předloha například uvádí, že lidé na sjezdových tratích nesmí ohrožovat druhé a musí být v „bezpečné vzdálenosti“ od ostatních. Lyžaři a snowboardisté by museli „rychlost a způsob jízdy přizpůsobit svým schopnostem a zkušenostem, terénním, sněhovým a klimatickým podmínkám, výhledovým poměrům, hustotě provozu, tedy celkové situaci na trati“. Dostatečné odstupy by museli lyžaři dodržovat, když se předjíždějí. Nesměli by se zbytečně zdržovat na nepřehledných úsecích; pokud by upadli, museli by místo co nejrychleji opustit.

Zákon zavádí také povinnost nosit do osmnácti let ochrannou přilbu, výjimku by představovali běžkaři. Na dodržování předpisu by dohlíželi policisté; v případě přestupku by lidem hrozila až desetitisícová pokuta.

Vláda považuje zákon za zbytečný, Šťastný bouřil o varlatech

Předlohu nyní posoudí školský a zdravotnický výbor, vláda ji ale pokládá za nadbytečnou; chování na sjezdovkách lze podle ní již nyní postihnout podle občanského zákoníku. Pravidla Mezinárodní lyžařské federace o chování při lyžování, z nichž poslanecký návrh vychází, pak využívá Nejvyšší soud při rozhodování o zavinění nehody při lyžování.

O normě se rozproudila poměrně bouřlivá debata. Ve většině zemí je povinnost řešena jinak než zákonem, upozornil Boris Šťastný (ODS). Regulaci označil za „šílenost levicového typu“. Podotkl, že by také bylo možné nařídit nosit při hře squash ochranné brýle, při fotbalu suspenzory „v zájmu zachování varlat“ nebo dodržovat určitou polohu při pohlavním styku.

  • Prvním kolem prošel také vládní návrh zákona o celostátním referendu, předlohou se nyní bude zabývat ústavně-právní výbor
  • Sněmovna odsouhlasila i novelu zákona o zpravodajských službách. České tajné služby by měly mít možnost nahlížet do daňových přiznání, předloha míří k posouzení do bezpečnostního výboru