Nečas k žalobě na Klause: Senátoři, kteří ji podpořili, by měli zvážit rezignaci

Praha - Senátoři, kteří podpořili žalobu na Václava Klause, by podle premiéra Petra Nečase měli zvážit, zda mají dál působit ve veřejných funkcích. Rozhodnutí Ústavního soudu, který zastavil řízení o žalobě za velezradu vzešlé ze Senátu, premiéra nepřekvapilo. Je to podle něj rozumné a jediné správné řešení.

„38 senátorů touto blamáží a svým zcela nezodpovědným chováním dosáhlo jen toho, že zásadním způsobem poškodili Českou republiku v zahraničí. Ti, kteří tuto žalobu z politických důvodů podpořili, by nyní měli zvážit, jestli mají vůbec dále působit ve veřejných funkcích,“ uvedl Nečas s tím, že celý „uměle vykonstruovaný případ velezrady prezidenta“ od začátku považoval za absurdní.

„Myslím si, že jsou tady jiní politici, kteří by měli zvažovat svůj odchod z funkcí, především autor tohoto výroku, když se podíváme na výsledky jeho vládnutí za posledních několik let,“ reagoval senátor Jiří Dienstbier (ČSSD), který byl jedním z předkladatelů žaloby.  

Senátoři v ústavní žalobě vyčítali Klausovi novoroční amnestii, otálení s podpisem dodatku Evropské sociální charty a případ soudního čekatele Petra Langra, o jehož soudcovských aspiracích Klaus navzdory pravomocnému verdiktu nijak nerozhodl. Dále senátorům vadilo to, že Klaus nepodepsal doplněk Lisabonské smlouvy o novém záchranném fondu eurozóny a že v posledních měsících nenavrhoval další kandidáty na ústavní soudce.

Video Žalobou na Klause se Ústavní soud zabývat nebude
video

Žalobou na Klause se Ústavní soud zabývat nebude

Žalobou na Klause se Ústavní soud zabývat nebude

z20, 27.3.2013

Události o Klausově velezradě