Janouška žene policie k žalobci, ten ho zřejmě pošle k soudu

Praha - Policie navrhla obžalovat lobbistu Romana Janouška z pokusu o vraždu za to, že srazil loni v březnu v opilosti svým vozem ženu. Bývalé šedé eminenci pražského magistrátu hrozí v případě odsouzení až 18 let vězení. Státní zástupce spis prostuduje, do půlky května chce rozhodnout o dalším postupu, vzhledem k důkazům ale s největší pravděpodobností Janouška obžaluje.

„Dnes byl doručen spis s návrhem na podání obžaloby. Vzhledem k důkazní situaci je vysoce pravděpodobné podání obžaloby,“ uvedla mluvčí Městského státního zastupitelství v Praze Štěpánka Zenklová. Janoušek vedle pokusu o vraždu čelí obvinění z ohrožení pod vlivem návykové látky. Původně jej žalobci stíhali za úmyslné těžké ublížení na zdraví, v lednu však jeho čin překvalifikovali.

Policistům trvalo vyšetřování více než rok. V posledních týdnech se protáhlo zejména kvůli tomu, že se Janoušek několikrát omluvil z opakovaného výslechu, který musel po změně kvalifikace absolvovat. Podle jeho advokáta Víta Širokého mu v tom nejprve zabránila chřipka, následně se podrobil operaci hlavy v pražské Ústřední vojenské nemocnici. Koncem března královéhradecká policie Janouška vyslechla, se spisem se ale na jeho žádost seznámil pouze advokát.

Obhájce Romana Janouška Vít Široký pro ČT: „Ta informace (o změně kvalifikace) je staršího data… Mně připadá naprosto absurdní a neodpovídající provedeným důkazům, nicméně můžu maximálně požádat o přezkum opatření policejního orgánu, který nás upozornil na změnu právní kvalifikace, to jsem udělal a bude se tím zabývat příslušný dozorující státní zástupce.“


Široký dnes zopakoval, že po nastudování spisu navrhl doplnit dokazování o opětovné výslechy svědků a poškozené. Policie ale jeho návrh odmítla, obrátil se proto na státní zastupitelství. Nyní podle svých slov čeká, jak s jeho žádostí o přezkum postupu policie naloží. Dodal, že chce také později do spisu připojit nové posudky z oboru soudního lékařství a dopravy, jejichž vypracování zadal. Policie totiž právě na základě posudků, které si nechala zpracovat, dovodila změnu kvalifikace.

Video Janouškova kauza jde ke státnímu zástupci
video

Janouškova kauza jde ke státnímu zástupci

Janouškova kauza jde ke státnímu zástupci

u 2.4.2013

Obhájce Romana Janouška Vít Široký ve Studiu ČT24

Janoušek při jízdě v Praze 4 nedodržel bezpečnou vzdálenost a narazil do vozu, který jel před ním. Jel prý dál a zastavil až po zhruba 50 metrech na světelné křižovatce. Řidička z poškozeného auta za ním šla a pokoušela se ho kontaktovat, Janoušek ji ale podle policie autem srazil a ujel. Policie lobbistu dostihla, při dechové zkoušce mu naměřila přes 2,2 promile alkoholu.

Janoušek sraženou ženu odškodnil, přesnou částku však obě strany úzkostlivě tají. Podle dřívějších informací se jedná o trojnásobek bodového ohodnocení zranění, které vyčíslili lékaři. Média spekulují o statisících až milionech korun.