Ředitel Úřadu práce ČR končí, ministerstvo nemá na dávky

Praha - Generální ředitel Úřadu práce ČR Jiří Kubeša odejde ke konci dubna z funkce. V Otázkách Václava Moravce to uvedla ministryně práce a sociálních věcí Ludmila Mülerová (TOP 09) s tím, že se s Kubešou takto na odchodu domluvila. Úřady práce mají potíže s novým systémem na výplatu dávek. ÚOHS navíc jeho používání zakázal. Problémy tím ale nekončí, podle Müllerové budou letos resortu scházet asi 4 miliardy na dávky v hmotné nouzi. Důvodem je hlavně rostoucí nezaměstnanost. Müllerová chce o peníze požádat ministerstvo financí. Pokud by došlo k výpadku systému a lidé by zůstali bez dávek, je připravena rezignovat.

Müllerová už o chystané změně ve vedení Úřadu práce ČR mluvila i s premiérem Petrem Nečasem (ODS). Možné nástupce má podle svých slov vytipované a bude o nich nyní vyjednávat. Blíže ale o jménech mluvit nechtěla: „Nechci zatím hovořit o dalších jménech už jenom proto, že generální ředitel Úřadu práce ČR byl v podstatě nominován politickou stranou ODS a já bych tyto věci s ODS nějakým způsobem ráda konzultovala.“ Vyloučila ale, že by do úřadu počítala se svým náměstkem Martinem Žárským. „Nemyslím si, že pan náměstek Žárský má ambici stát se generálním ředitelem,“ poznamenala.

Úřady práce měly v posledních měsících problémy s novým systémem na výplatu sociálních dávek, který je v provozu od ledna 2012. Lidé nedostávali peníze včas, systém kolaboval. Letos v únoru ministryně uvedla, že za zpožděním byly dílem technické problémy systému, dílem změny v podporách pěstounů. Zdržely se tak dávky za zhruba 183 milionů korun.

Video Otázky Václava Moravce
video

Otázky Václava Moravce

Otázky Václava Moravce

Témata, o kterých se začne mluvit

Otázky Václava Moravce

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže navíc letos v únoru zakázku na systém výplaty dávek zrušil a zakázal stávající počítačový systém pět měsíců po nabytí právní moci verdiktu používat. Ministerstvo se ale odvolalo. Podle Müllerové by standardní výběrové řízení na dodavatele nového systému trvalo déle než rok. Připravuje proto krizovou variantu, a to „předběžné výběrové řízení na dobu určitou“. V něm by bylo osloveno několik firem, nikoli pouze současný provozovatel systému. Pokud by došlo k výpadku systému a lidé by zůstali bez dávek, ministryně by podle svých slov na funkci rezignovala.

Předseda Senátu Milan Štěch (ČSSD) Müllerové doporučil, aby v resortu provedla audit, vrátila se k původnímu systému výplaty dávek a odřízla se od aktivit spojených s bývalým náměstkem Vladimírem Šiškou, který je obviněn v souvislosti s rušenou zakázkou na systém výplaty dávek. „To, co se děje poslední tři roky na ministerstvu práce a sociálních věcí, nemá obdoby,“ zdůraznil.

Kalousek: Peníze na dávky musí ministerstvo najít ve svém rozpočtu

Ministerstvu ke všemu letos budou scházet až čtyři miliardy korun na dávky v hmotné nouzi. Müllerová v OVM řekla, že chce o peníze požádat ministerstvo financí. Šéf resortu a její stranický kolega Miroslav Kalousek ale prohlásil, že žádné volné peníze nemá. Prostředky na dávky musí podle něj Müllerová najít v rámci rozpočtu ministerstva práce a sociálních věcí, které na výdaje dostává nejvíce ze všech úřadů. Je ale přesvědčený, že zde potřebnou sumu spolu s ministryní najdou.