Muži a policista chtěli diskreditovat daňového úředníka

České Budějovice - Dva muži a policista z Českých Budějovic chtěli podle Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) zdiskreditovat daňového úředníka, který při kontrole jedné firmy odhalil nadměrné odpočty DPH v hodnotě desítek milionů korun. Trojice mu chtěla bez jeho vědomí podat pervitin a při následné dopravní kontrole na přítomnost drog znemožnit jeho další výkon zaměstnání. Muži skončili ve vazbě.

Dopadení podezřelých bylo poměrně dramatické. Jeden z mužů totiž ujížděl policii autem. Příslušníci Útvaru rychlého nasazení ho museli zastavit třemi výstřely do vozu. 

Podle mluvčí GIBS Radky Sandorové chtěla trojice úředníka diskreditovat především proto, že plánoval kontroly firmy za další zdaňovací období. „Jejich hlavním cílem bylo těmto kontrolám zabránit,“ řekla Sandorová.

Zadržený policista z oddělení českobudějovické hlídkové služby bude postaven mimo službu. „S ohledem na závažnost protiprávního jednání bude ředitel jihočeské policie pravděpodobně rozhodovat i o jeho propuštění,“ uvedl jihočeský policejní mluvčí Jiří Matzner.

GIBS policistu stíhá pro zločin násilí proti úřední osobě, přečinů zneužití pravomoci úřední osoby a poškození cizích práv. Civilisty kvůli násilí proti úřední osobě, přečinům poškození cizích práv, nedovolené výrobě a jinému nakládání s omamnými a psychotropními látkami s jedy a z pomoci k přečinu zneužití pravomoci úřední osoby.