Kolem ÚSTR se strhnul „pravicový bolševismus“, reaguje Dienstbier

Praha - Senátor Jiří Dienstbier (ČSSD) označil kritiku ODS kvůli odvolání šéfa Ústavu pro
studium totalitních režimů (ÚSTR) za pravicový bolševismus a vyvolávání antikomunistické hysterie. Po kandidátech do rady ústavu měli senátoři prý jediný požadavek - aby zajistili nezávislé fungování instituce. Aby nebyla používaná k politickému boji, jako když ji přes své lidi ovládala ODS. Místopředseda ČSSD Lubomír Zaorálek prohlásil, že až do veřejného prohlášení premiéra Petra Nečase (ODS) se o případných změnách v ústavu vedla odborná debata.

„Co tady pravice předvádí v posledních dnech kolem ÚSTR, bych označil pojmem pravicový bolševismus. Protože oni skutečně používají stejné metody ve střetu o změnu ÚSTR na nezávislou vědeckou instituci,“ prohlásil na adresu ODS senátor Dienstbier. Vyvolávání antikomunistické hysterie považuje za poslední argument pravice, který má ještě odůvodnit její nárok na vládnutí v ČR.

„Opakovaně jsem dnes slyšel něco o jakési spolupráci mezi sociální demokracií a komunisty. Dovolte mi, abych řekl, že nikdo z vedení sociální demokracie, nikdo ze senátorů, nikdo z těch, kdo se v Senátu v souvislosti s minulými projednáváními touto věcí zabýval, o tom s komunisty nikdy nejednal. Není to předmětem žádné dohody a žádné debaty s komunistickou stranou. A nevím ani, proč by mělo být,“ prohlásil Zaorálek s důrazem na jednoznačnost.

Lubomír Zaorálek
Lubomír Zaorálek

Podle místopředsedy ČSSD se do včerejšího vyjádření premiéra Petra Nečase vedla jakási věcná veřejná debata o odborných a profesních pochybeních vedení ÚSTR. „Tady někdo chce, aby se strhl politický boj o ústav. To se nikdy nemělo stát… Nelze připustit politický boj o ústav, který se zabývá minulostí a historií, to je pro ČSSD nepřijatelné,“ pronesl.

„Jak já znám členy rady, tak se s námi nikdo nebaví v tom smyslu, že by se nás ptali, co mají dělat,“ prohlásil Zaorálek. Sociální demokracie jako strana podle jeho slov rozhodně nijak nevstupuje do dění v ÚSTR. „Nejvíce mi na tom vadí i určitá míra nevkusu, které se dopustil i premiér,“ charakterizoval svůj pohled na dění Zaorálek. Zdůraznil, že šéfka rady Petruška Šustrová byla za minulého režimu politicky stíhanou osobou a mluvčí Charty 77. Její morální kredit si prý žádá respekt a považuje za nehoráznost její napadání lidmi, za které, na rozdíl od ní, činy nemluví.

Video Reakce ČSSD na dění kolem ÚSTR
video

Reakce ČSSD na dění kolem ÚSTR

Senátor František Bublan zopakoval odborné výtky na adresu ÚSTR. Téměř každý z adeptů, kteří se do rady ústavu hlásili, podle Bublana vytýkali ústavu podobné věci. Proto předpokládá, že i kdyby zvolili senátoři jiné jedince do rady, mohlo by stejně k Hermanovu odvolání dojít.