Registr smluv může ukázat bilion korun pod lupou

Praha – Povinnost zveřejňovat smlouvy, které uzavírají orgány státní správy a místní samosprávy, umožní přehled o nakládání s bilionem korun ze státního rozpočtu a zvýší transparentnost. Myslí si to starosta Semil a poslanec TOP 09 Jan Farský, který v dolní komoře prosazuje povinné užívání registru smluv pro všechny instituce, jež nakládají s veřejnými financemi. Dosud je užívání registru nepovinné.

„Registr smluv je jednoduchý program, na kterém bude mít povinnost zveřejňovat smlouvu patnáct tisíc subjektů. Tím, že bude zaveden povinně, uvidíme na hospodaření s jedním bilionem korun,“ představuje svůj návrh poslanec Farský a dodává, že náklady na zřízení registru vyšly na 5 milionů, což v přepočtu na všechny subjekty, které by ho měly používat, vychází na 333 korun.

Od povinnosti zveřejňovat smlouvy si Farský slibuje především úsporu; vychází ze slovenské zkušenosti. Na Slovensku registr povinně zavedli před dvěma lety a toto opatření jim přineslo 20procentní úsporu v nakládání s veřejnými financemi.

„Registr přinesl znásobení počtu uchazečů o veřejné soutěže, tedy zkvalitnění nabízených produktů a služeb,“ dodává někdejší slovenská premiérka Iveta Radičová s tím, že pokud se politici ucházejí o důvěru občana, musí jim předkládat i zúčtování toho, jak nakládají s veřejnými penězi.

V květnu se přidají Lesy ČR

V České republice jako nepovinný funguje registr smluv dva měsíce. Dobrovolně zde své smlouvy zveřejňuje Liberecký kraj, město Semily a ministerstvo financí. Ke zveřejňování dokumentů se chtějí od května připojit Lesy České republiky. „Přesvědčil pana ministra (zemědělství) Petra Bendla, že je třeba zlepšit transparentnost Lesů ČR,“ informoval ekonom a šéf správní rady Lesů Miroslav Zámečník. „Počínaje květnem Lesy ČR začnou jako první hospodářský subjekt zveřejňovat své smlouvy i kupní smlouvy, smlouvy o nájmech.“

Podle ekonomického náměstka hejtmana Libereckého kraje Marka Pietera nepředstavuje zveřejňování smluv ani přílišnou administrativní zátěž. „Na portálu registru má Liberecký kraj měsíčně kolem sta dokumentů a jde to bez navýšení počtu zaměstnanců,“ uvedl Pieter.

Právě velká administrativní zátěž a právní problémy se zneplatňováním nezveřejněných smluv jsou přitom hlavní argumenty odpůrců návrhu. „Samozřejmě se registru smluv nebráníme, jenom nechceme, aby docházelo k situacím, že se smlouvy budou stávat neplatnými s možnými dalekosáhlými finančními důsledky,“ uvedl předseda poslaneckého klubu ODS Marek Benda.

Video Vyjádření I. Radičové, J. Farského, M. Zámečníka
video

Vyjádření I. Radičové, J. Farského, M. Zámečníka

Vyjádření I. Radičové, J. Farského, M. Zámečníka

S - 11.4.13

Události o registru smluv