Na krizové linky se obrací stále více seniorů. Příčinou jsou násilí i dluhy

Praha - Přibývá seniorů, kteří na krizových linkách hledají pomoc ve složitých životních situacích. Ta nejdéle fungující registruje v posledních měsících třetinový nárůst. Častěji než v předchozích letech sociální pracovníci rozmlouvají volajícím sebevražedné sklony a řeší násilí na nich páchané.

Na jediné nonstop fungující lince v republice evidují téměř 50 hovorů denně. Staří lidé si o radu volají čím dál častěji - loni linka zaznamenala 14 tisíc volajících. „Počet volajících stoupl zhruba o 35 procent,“ říká Jan Lorman, ředitel sdružení Život 90.

Samo sdružení Život 90 se teď kvůli pomoci většímu počtu seniorů ale dostává do potíží. Náklady na bezplatnou linku rostou a sdružení letos navíc zřejmě ani nedostane na službu státní dotaci. Ministerstvo práce ji odmítlo dát s tím, že jde o regionální službu.

Každý den se přitom na senior linku v průměru dovolá jeden člověk, který uvažuje o sebevraždě. Stejně často potom sociální pracovnice v hovorech musí řešit násilí na seniorech. Psychické nebo tělesné utrpení přitom starým lidem nejčastěji způsobují jejich blízcí - děti nebo vnoučata. 

Nejde přitom jenom o fyzické a psychické trýznění. Na senior linku sdružení Elpida v poslední době volají staří lidé například i kvůli exekucím, do kterých je dostávají jejich děti. Ekonomické problémy v rodině přitom nakonec často končí právě domácím násilím.

Video Hovorů od seniorů krizovým linkám přibývá
video

Hovorů od seniorů krizovým linkám přibývá