Nečas: Ať ministerstvo práce zveřejní náklady na sKarty

Praha - Ministerstvo práce a sociálních věcí by mělo veřejnosti poskytnout veškeré informace o nákladech na výrobu sociálních karet, říká premiér Petr Nečas (ODS). Distribuci sKaret ke klientům provádějí úřady práce a je proto velmi diskutabilní, jaké jsou skutečné výrobní a doprovodné náklady, připomněl šéf kabinetu.

V poslední době se přitom právě Nečas proti projektu sKaret, za který odpovídá ministerstvo práce a sociálních věcí vedené Ludmilou Müllerovou (TOP 09), ostře vymezuje. Od členky vlády žádá, aby projekt zastavila. Müllerová a TOP 09 ale kartu, kritizovanou opozicí i odborníky, hájí a navrhují jen změny v jejím využívání.

Nečas v rozhovoru pro Hospodářské noviny uvedl, že na projektu vydělává už jen firma, která dodává platební systém pro Českou spořitelnu, které ministerstvo správu projektu svěřilo: „Když si budete chtít pořídit kartu, tak ji seženete standardně za 80 korun, firma ji dodává za 240 korun. Běžná cena v Evropě jsou tři eura (asi 78 korun).“

Ovšem spořitelna se proti jeho tvrzení ohradila. Jednotkové náklady na výrobu karty odpovídají standardní ceně na trhu pro tento typ produktu, vysvětlila pro deník mluvčí banky Helena Matuszná. S firmou Monet+, která karty dodává, prý spořitelna spolupracuje od roku 2002. Společnost tehdy vyhrála výběrové řízení na služby v oblasti čipových karet.

Podle Nečase je však uvedená cena okolo tří euro za kartu s podobnými funkcemi zcela běžná a sama česká média si ji mohou u výrobců ověřit.

Video Nečas a ČSSD proti sKartám
video

Nečas a ČSSD proti sKartám