Usnadní nový katastrální zákon krádeže nemovitostí?

Praha - Lepší ochrana vlastníků nemovitostí, nebo naopak usnadnění podvodů? Nový katastrální zákon, jehož detaily teď řeší poslanci, budí rozporuplné reakce. Od příštího roku přitom přichází zásadní změna - z pohledu práva bude mít zápis v katastru přednost před skutečným stavem věcí. Podle kritiků tak může přibýt machinací, kdy podvodníci s falešnými doklady změní na úřadě zápisy bez vědomí majitelů. Těm pak nezbude než o vlastní byt, dům či pozemek bojovat u soudu.

Zdroj: Isifa/Rex Features Autor: Anglia Press Agency

Nové paragrafy mají v návaznosti na nový občanský zákoník lépe chránit jak kupce, tak všechny vlastníky, kteří se o svůj majetek aktivně starají. Kritici ale namítají, že v praxi může přibýt podvodů. Podvodníci padělají plnou moc nebo se s falešnou občankou vydávají za majitele nemovitostí. Oklamou katastr - ten přepíše, co podvodníci chtějí - a je hotovo. Podle odhadů policie si tak každoročně přijdou na stovky milionů korun.

„Zápisy mají do jisté míry, po splnění nějakých podmínek, přednost před skutečností. To je zásada, která tady platila až do roku 1951,“ potvrzuje Karel Večeře, předseda Českého úřadu zeměměřického a katastrálního.


Jak se o změnách v katastru vlastníci dozví? Podle zákona přes datovou schránku

O tom, že se někdo pokouší změnit údaje o nemovitosti, se má podle nového zákona majitel dozvědět skrze datovou schránku. Tu má zatím jen 60 tisíc Čechů. Poslanci proto navrhují, aby byl majitel o změnách informován i prostřednictvím doporučeného dopisu, mailu či prostřednictvím telefonu. Jinak se totiž nic netušící vlastník o podvodu dozví až na konci procesu. O svůj majetek pak musí bojovat u soudu. To se stalo i Zdeňku Štefkovi, který na základě toho založil komerční službu, která zápisy v katastru hlídá. Dotčeným pak okamžitě posílá SMS. Ten samý „nadstandard“ po novém roce plánuje i samotný úřad – také za poplatek.

Poslanec Michal Doktor (Jihočeši 2012) přišel také s návrhem, že by navíc každému majiteli nemovitosti, pokud o to zažádá, byl přidělen unikátní kód, pod nímž by změny mohl provádět.

Objevují se i obavy z průtahů při zápisech

Šéf katastru vyjádřil obavy, aby všechny možné pojistky, které teď kvůli podvodům vymýšlejí poslanci, neprotahovaly 99 procent bezproblémových obchodů, zapisovaných do rejstříku. Pro představu - úředníci ročně vloží do katastru víc než 600 tisíc změn.

Nejčastěji se zapisují prodeje (případně dědictví) domů, bytů nebo parcel. Poměrně často se v databázi vyskytuje taky zástavní právo – obvyklým příkladem jsou hypotéky. Další položkou pak může být věcné břemeno, tedy jakékoli omezení nakládání s nemovitostí. A zbytek tvoří záznamy o předkupním právu.

Platit se bude za každý úkon zvlášť

Za vklad do katastru si úřad účtuje tisíc korun. Nový zákon poplatek sice nezdraží, platit se ale bude za víc úkonů. Například u hypotéky se po jejím doplacení provádí i výmaz zástavního práva. Dosud zdarma, nově za tisícovku. Úřady přitom ročně vymažou až 200 tisíc záznamů.


Možné úpravy v katastrálním zákoně ještě probere ústavně právní výbor sněmovny. Nové paragrafy pak budou poslanci schvalovat na květnové schůzi.

Video Co přinese nový katastrální zákon?
video

Co přinese nový katastrální zákon?