Arbitráže nehrozí. Jsou labutí píseň herního průmyslu, tvrdí aktivista Hollan

Praha/Brno – Žaloby na stát kvůli čtvrtečnímu rozhodnutí Ústavního soudu, který zpětně potvrdil právo obcí povolovat hazard, Česku nehrozí. V on-line diskusi se čtenáři webu ČT24 to mimo jiné zmínil brněnský aktivista a bojovník proti hazardu Matěj Hollan. Arbitráže podle něho i s odvoláním na výrok Ústavního soudu nemají opodstatnění a provozovatelé jimi pouze zastrašují, dodává. Podle provozovatelů přitom zrušení licencí na provoz terminálů do roku 2015 způsobí milionové škody – v takovém případě se prý chtějí obrátit na evropský soud.

Už od loňského roku mohou obce díky novele loterijního zákona samy povolovat výherní automaty a videoterminály. Dosáhnout ale nemohly na již povolený hazard – ten proto nezávisle na obci mohl fungovat až do roku 2015. Nyní Ústavní soud i tuto výjimku zrušil, videoterminály proto mohou zaniknout prakticky ihned, pokud si to obce budou přát. Den poté vystoupili provozovatelé a pohrozili arbitráží – přijdou prý o miliony korun z podnikání a výrazné rušení hazardu navíc povede k „černým hernám“.

„Ministerstvo financí tento blábol hájí proto, aby obce odradilo od regulace. Žádné arbitráže nehrozí, řekl to jasně i Ústavní soud. Jsou jen Kalouskovým výhrůžným slovíčkem,“ uvedl Hollan. Právě ministerstvo financí kvůli přístupu k omezování hazardu čelilo kritice neziskových organizací i samotných měst. Samosprávám vadilo, že resort nereagoval na výzvy většiny obcí k omezování automatů a hazard proti jejich zájmu povoloval. „Věříme, že už se to nestane a ministerstvo urychleně zruší ta povolení, která jsou v rozporu s vůlí obcí,“ dodal Hollan.

Výherní automaty
Výherní automaty
Více fotek
  • Výherní automaty autor: Ján Krošlák, zdroj: ISIFA/SME http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/46/4563/456297.jpg
  • Ilustrační foto zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/46/4564/456330.jpg
  • Ruleta zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/42/4127/412619.jpg
  • Videoterminály zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/36/3555/355401.jpg

Podle známého brněnského aktivisty soud svým verdiktem pouze uznal právo obcí na vlastní samosprávu a zajišťování pořádku na svém území. Hollan ale uznává, že tím vzniká nebezpečí možného korupčního tlaku na ministerstva, aby hazard ponechala. Ideální by prý byl centrálně regulovaný hazard s kvótami pro počty kasin. „Ale současný stav je tisíckrát lepší než protiústavní situace, která tu do čtvrtka 11. dubna panovala,“ sdělil Hollan během chatu.

Ministerstvo financí ale důrazně odmítlo, že by přímo či nepřímo podporovalo hazard. Za uplynulý rok se podle resortu podařilo snížit počet videoterminálů téměř o třetinu, zrušeno bylo prý asi 20 000 povolení. Úprava limitů herních zařízení je podle úřadu řešena v návrhu nového zákona o provozování sázkových her.

Ilustrační foto
Ilustrační foto

Podle ministerstva nebude lehké rušit terminály ze dne na den. Navíc taktéž samo upozornilo na hrozící arbitráže kvůli ušlým ziskům. Před arbitrážemi už delší dobu varuje také například Sdružení provozovatelů centrálních loterních systémů (SPELOS).

  • Vyjádření MF: „Ministerstvo financí v současné době vede stovky správních řízení, jejichž předmětem je posouzení souladu vydaných povolení s vyhláškami obcí… Pokud jde o úpravu limitů technických herních zařízení, je tato otázka řešena komplexně legislativní cestou, a to v návrhu nového zákona o provozování sázkových her.“

Podle Hollana nicméně rozhodnutí soudu neznamená, že z českých měst během krátké doby zmizí veškeré automaty a výherní terminály. „Ne, určitě budou takové, které pod různými záminkami nebo kvůli neochotě porozumět, co hazard způsobuje, k regulaci vůbec nepřistoupí. Také bude hodně takových, co z nějakého důvodu nebudou hazard regulovat plošně, ale jen někde,“ dodal Hollan.

Podle občanského sdružení Brnění ministerstvo financí nezákonně povolilo 70 tisíc hazardních přístrojů. Hollan tvrdí, že ministerstvo tím porušilo zákon, to se ale brání – vždy prý „postupovalo a postupuje podle zákona a respektovalo judikáty soudů“.

V roce 2011 provozovalo výherní hrací přístroje povolované obcemi 382 firem. Hry povolované ministerstvem financí provozovalo 127 společností a automaty ročně protečou desítky miliard korun. Gambleři vhodili do blikajících přístrojů v roce 2011 více než 84 miliard korun, dalších takřka sedm a půl miliardy prosázeli v ruletě. Na výhry se přitom předloni z automatů vyplatilo zhruba 63 miliard korun.

Matěj HollanVystudovaný muzikolog Matěj Hollan se dlouhodobě podílí na boji proti hazardu ve městech. V roce 2010 spoluzaložil občanskou iniciativu Brnění – a právě regulaci hazardu si zvolil jako hlavní téma zájmu. Aktivně ale vystupoval například proti výstavbě garáží pod historickým náměstím Zelný trh. Jeho častým terčem je dění na radnici Brna. Svérázně se do brněnské politiky strefuje i prostřednictvím parodického webu Žít Brno. Nabádá veřejnost k občanské iniciativě, sám prý ale k doplnění energie „nepohrdne fridexem“. Do boje s automaty pak neváhá zahrnout třeba pračku – pouze s rozdílem, že právní argumenty vymění za manželčin návod k použití. I přes osobní nadhled ale svůj cíl vidí jasně: „Nežít v republice s největší koncentrací automatů na světě. A myslím, že je to na úspěšné cestě.“