Sloučením ústavů a nemocnic ušetří zdravotnictví 60 milionů

Praha – Ministerstvo zdravotnictví představilo novelu zákona, která by mohla resortu ušetřit 60 milionů korun. Úspory by mohlo přinést sloučení některých ústavů a nemocnic, které je naplánované k 1. lednu 2014. Výše úspor v dalších letech pak závisí na tom, jak se podaří sloučeným organizacím zefektivnit provoz. Uvedl to legislativní náměstek ministra zdravotnictví Martin Plíšek (TOP 09). Návrh zákona dnes dalo ministerstvo k připomínkám. Vláda by ho měla dostat v květnu, poslanci v letních měsících.

Návrh počítá se sloučením pražského Revmatologického ústavu s Všeobecnou fakultní nemocnicí, Endokrinologický ústav by se měl spojit s Institutem klinické a experimentální medicíny. Brněnské Centrum kardiovaskulární a transplantační chirurgie a Fakultní nemocnice u sv. Anny by se pak měly sloučit s tamní fakultní nemocnicí. V Brně tak zůstane jedna fakultní nemocnice, která se po přijetí zákona o univerzitních nemocnicích změní na univerzitní.

V zákoně navrhuje ministerstvo také sloučit Koordinační středisko pro resortní zdravotnické informační systémy s Ústavem zdravotnických informací a statistiky a Koordinační středisko transplantací se Státním ústavem pro kontrolu léčiv. „Celková úspora z hlediska těchto návrhů na sloučení podřízených organizací činí přibližně 60 milionů korun, zejména v provozních a personálních nákladech. Další optimalizační kroky jsou už na vedení přejímajících zařízení,“ uvedl náměstek.

Zdravotnictví spotřebuje ročně 290 miliard

Slučované organizace sepíšou do 31. prosince 2013 protokol o předání a převzetí závazků. Výčet majetku a závazků uvedených v protokole se upřesní na základě řádné účetní uzávěrky do 31. března 2014. Účinnost zákona je navržena od 1. prosince 2013, s výjimkou paragrafů měnících terminologii v zákoně o zdravotních službách a v transplantačním zákoně, které mají nabýt účinnosti od 1. ledna 2014.