Advokát střelce z Chrastavy: „Absurdní proces jako u řidiče Smetany“

Praha - Státní zástupce dnes podal obžalobu na Pavla Vondrouše, který loni v Chrastavě vystřelil z airsoftové pistole na tehdejšího prezidenta Václava Klause. Žalobce viní Vondrouše z trestného činu násilí proti úřední osobě, trestní sazba se pohybuje v rozmezí od šesti měsíců do šesti let vězení. Podle Vondroušova advokáta se ale jedná o podobně absurdní proces, jako byl ten s „tykadlovým řidičem“ Smetanou.

„Obžalobu jsme podali k Okresnímu soudu v Liberci. Vzhledem k možné výši trestu bude případ posuzovat senát,“ informoval vedoucí Okresního státního zastupitelství v Liberci Ivan Bernátek.

Policisté navrhli obžalovat Vondrouše 5. března z výtržnictví, státní zástupce šel ale už následující den v kvalifikaci ještě dál. Zamítl také žádost Vondroušova obhájce Jiřího Vyvadila, aby trestní stíhání zastavil.

Vyvadil dnes uvedl, že obsah obžaloby ještě nezná. „Text zřejmě dostanu až za tři týdny,“ uvedl. S postupem státního zástupce však nesouhlasí. „Je to podobně absurdní proces jako v případě řidiče Smetany. Nic se nestalo. Nebyl to útok na Václava Klause jako prezidenta, byl to nesouhlas se společenskou atmosférou. Netvrdím, že to byl optimální způsob, ale není to zločin,“ dodal s odkazem na případ řidiče Romana Smetany, který byl odsouzen za to, že na billboardech namaloval politikům tykadla.

Co se stalo v Chrastavě?

Václav Klaus při incidentuŠestadvacetiletý muž vystřelil na prezidenta loni v září při otevírání nového mostu v Chrastavě. Prezident procházel davem lidí, v němž byl i Vondrouš oblečený v maskáčích. Útočník zblízka na Klause několikrát vypálil z airsoftové pistole. Z místa pak odešel, aniž prezidentova ochranka zasáhla, a dokonce poskytl rozhovor novinářům. Prý chtěl svým činem upozornit na to, že politici nenaslouchají lidem. Klause si vybral proto, že ho považuje za jednoho z lidí, kteří stojí za současným špatným stavem České republiky.


Kvůli incidentu v Chrastavě rezignoval ředitel hradní ochranky Jiří Sklenka a krajský státní zástupce začal dva členy policejní ochranné služby stíhat za porušení povinnosti strážní služby. Klaus ale jejich stíhání zastavil.

Peníze na čistírnu a chystaná kniha

Sama střelba z airsoftové pistole ale u Vondrouše nebyla jediným incidentem ve vztahu k prezidentu Klausovi. Vondrouš na sebe upozornil například tím, že zaslal Klausovi na Hrad 250 korun na vyčistění jeho košile a saka. Peníze Klaus odmítl.

Video Žaloba za útok na Václava Klause
video

Žaloba za útok na Václava Klause

Loni v listopadu také Vondrouše krátce zadržela rakouská policie. Zatčení se odehrálo před vídeňskou budovou Rakouského průmyslového spolku, kde byla připravena prezentace Klausovy knihy. Vondroušovi také hrozila pětimilionová pokuta za to, že ve svém občasníku zveřejnil výpověď Klause k útoku v Chrastavě. Policie ale nakonec porušení zákona nezjistila. Vondrouš se také chystá vydat knihu, v níž chce mimo jiné zveřejnit své motivy k útoku na Klause.