Němci prosí o pomoc, vražedkyně od Rotavy může znovu zabíjet

Berlín/Praha - Němečtí vyšetřovatelé mají obavy, že matka dvou zavražděných novorozenců nalezených předloni v Sasku a loni u Rotavy na Sokolovsku může zabít další dítě. Žena podle nich může být opět těhotná a mohla by se chtít potomka znovu zbavit. Vyšetřovatelé se obrátili se žádostí o pomoc na veřejnost už podruhé, totožnost ženy se jim stále nepodařilo zjistit. Prověřují i možnou spojitost případu s nálezem mrtvého dítěte minulý pátek u Prahy.

Tělo prvního novorozence bylo nalezeno v lednu 2011 v kontejneru s obnošeným oblečením. Druhé mrtvé dítě bylo objeveno ve 30 kilometrů vzdálené Rotavě loni v červnu. Následné testy ukázaly, že se jednalo o bratry. „Ta žena by mohla být opět těhotná, nebo už je, a mohla by své dítě znovu zabít,“ uvedl šéf vyšetřovatelů Michael Mundt.

Německá policie už dříve vypsala za informace, které povedou k dopadení ženy, odměnu 5 000 eur (129 000 korun). Kriminalisté odebrali přes 2 200 vzorků DNA žen z okolí saského Schwarzenbergu, matku ale zatím nenašli. Neúspěšné byly i testy DNA provedené na české straně. Policie proto případ odložila.

Němečtí kriminalisté se domnívají, že pachatelkou je nejspíš Němka. „Odložení jednoho z dětí v Česku byl jistě zastírací manévr,“ uvedl Mundt, podle něhož na německý původ ženy ukazuje i ručník ještě z dob Německé demokratické republiky, ve kterém byl zabalen první kojenec. Podle Mundta se prověřuje i možná spojitost tohoto případu s nálezem mrtvého dítěte minulý pátek u Prahy. „DNA ale zatím nebylo porovnáno,“ dodal.